2. Festiwal Nowe Oświecenie

2. Festiwal Nowe Oświecenie

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na drugą edycję Festiwalu Nowe Oświecenie. Zaplanowano liczne występy artystyczne, spotkania z artystami, naukowcami i aktywistami. Warszawianki i warszawiacy dowiedzą się, w jakim kierunku zmierza współczesny świat oraz przed jakimi zagrożeniami stoi ludzkość. Na większość wydarzeń wstęp jest darmowy.

Celem festiwalu naukowo-artystycznego Nowe Oświecenie, który potrwa od 21 do 28 jest znalezienie odpowiedź na pytanie „Kim jest człowiek?”. Podczas festiwalowych spotkań zostaną poruszone tematy dotyczące sztucznej inteligencji, nowych technologii i roli maszyn w rozwoju ludzkości. Dyskusjom będą towarzyszyć eksperci z różnych dziedzin, w tym artyści, pisarze, naukowcy, dziennikarze i aktywiści.

Oprócz dyskusji i debat odbędą się koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty. Wystąpią m.in. Fisz Emade Tworzywo oraz zespół RGG, którego muzyka zestawiona będzie z fragmentami tekstów Stanisława Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza. Z kolei Grażyna Szapołowska wystąpi w wydarzeniu poetycko-muzycznym pt. „Wisławie – Grażyna”, a program artystyczny dopełni głośny spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy pt. „Beksińscy”. Podczas festiwalu odbędą się także spotkania m.in. z Marianem Turskim, Adamem Michnikiem, Adamem Rotfeldem czy ks. Wojciechem Lemańskim.

W programie m.in.:

sob. 21.10 | 18:45
Uroczyste otwarcie Festiwalu Nowe Oświecenie (streaming) oraz koncert zespołu Fisz Emade Tworzywo
bilety: 70 zł

Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory z najnowszej płyty zespołu Ballady i protesty, uznanej przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021 roku. To mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu – do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip-hop czy elektronika. Nie zabraknie również utworów z poprzednich płyt zespołu.

niedz. 22.10 | 19:00
Beksińscy
spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy
reż. i opracowanie tekstu: Michał Siegoczyński
bilety: 40 zł

Spektakl, inspirowany książką Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret podwójny, w nielinearny sposób przedstawia historię ogromnej samotności i niemożności okazywania uczuć. To rzecz o miłości, która jest źródłem akceptacji i zrozumienia nawet najbardziej irracjonalnych zachowań i postaw; opowieść o sztuce, która jest nie tylko eksploracją własnej podświadomości, ale również ucieczką od samego siebie.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy

pon. 23.10 | 20:00
Planet LEM
RGG & Robert Więckiewicz
bilety: 40 zł

Specjalny projekt zainspirowany twórczością Stanisława Lema. Punktem wyjścia jest nowa płyta RGG – Mysterious Monuments On The Moon – której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza. Improwizowana muzyka współistnieje na równych prawach z ekspresją aktora. Zderzenie tego, co muzyczne z tym, co aktorskie sprawia, że przedsięwzięcie nabiera charakteru performatywnego – jest widowiskiem otwartym i niejednoznacznym. To wyjątkowy, improwizowany hołd złożony autorowi Solaris.

wt. 24.10 | 18:00
Wojna o wartości a porządek międzynarodowy
spotkanie z Adamem Rotfeldem prowadzi Adam Krzemiński
wstęp wolny

Rozmowa o bieżącej sytuacji na świecie widzianej oczami Adama Rotfelda – dyplomaty, polityka, badacza stosunków międzynarodowych, profesora nauk humanistycznych, który tuż po wybuchu wojny w Ukrainie zdefiniował jej przyczyny jako wojnę o wartości. Doświadczenie i wiedza profesora Rotfelda na temat Rosji dają mu najlepsze podstawy, aby mógł przeanalizować to zderzenie systemów wartości, jakim jest napaść na Ukrainę i jej konsekwencje dla całego świata.

czw. 26.10 | 18:00
Czy Bóg jest człowiekowi potrzebny?
spotkanie z ks. Wojciechem Lemańskim i prof. Janem Hartmanem prowadzi Katarzyna Jabłońska
wstęp wolny

Jak na nowo zdefiniować istotę religijności? Czy warto ocalić religię? Jaki jest człowiek, który określa siebie i swoje postawy bez odwołania do Boga i wykreowanej w oparciu o niego moralności i systemu etycznego? Współczesny człowiek, wyzwalający się z oków religii, wciąż szuka odpowiedzi. A zatem – kim jest człowiek? Czy może istnieć świat bez Boga? Jaki kodeks wartości powinien przyjąć człowiek w antropocenie?

czw. 26.10 | 19:45
Między człowiekiem a Kościołem 2023
spotkanie z Adamem Michnikiem prowadzi Dominika Wielowieyska
wstęp wolny

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czy potrzebny jest nam Kościół, jaki Kościół warto ocalić i czy jest nadzieja na to, aby Kościół w Polsce był Tischnerowski. Prowadząca zapyta również swojego gościa o to, czy nadal broni Jana Pawła II.

sob. 28.10 | 16:45
Czy w Auschwitz był człowiek?
spotkanie z Marianem Turskim prowadzi prof. Iwona Hofman i dr Krzysztof Czubaszek
wstęp wolny

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czy w Auschwitz był człowiek, czy tylko kaci i ofiary? I czy kaci to też ludzie?

sob. 28.10 | 18:30
Wisławie – Grażyna
wydarzenie poetycko-muzyczne
reż. Katarzyna Jungowska
bilety: 40 zł

Spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Grażyny Szapołowskiej, dedykowany polskiej noblistce Wisławie Szymborskiej w 100-lecie jej urodzin. Na program składają się m.in. takie wiersze, jak Nic dwa razy się nie zdarzaPortret kobiecy czy Muzeum, uzupełniane wspomnieniami o poetce. Grażynie Szapołowskiej na scenie towarzyszyć będzie Piotr Makarski. Spektakl powstał na podstawie scenariusza i w reżyserii Katarzyny Jungowskiej, autorem muzyki jest kompozytorka Karo Glazer, a światła wyreżyserowała Jacqueline Sobiszewski.

Spektakl zrealizowany pod patronatem honorowym Fundacji Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia familijne i Targ Nowej Żywności

W tegorocznym programie zaplanowane są również wydarzenia dla dzieci, dyskusje dotyczące ekologii, wystawa, pokaz filmu i Targ Nowej Żywności – czyli okazja do spotkania z jedzeniem przyszłości. W Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” będzie działała też księgarnia prowadzona przez wydawnictwo Wytwórnia, gdzie będzie można kupić m.in. publikację książkową „Czy to już koniec… świata?”, podsumowującą pierwszą edycję festiwalu.

O festiwalu

Festiwal odbędzie się w dniach 21-28 października w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9. Na wszystkie wydarzenia poza koncertami i spektaklami wstęp jest wolny.

Współorganizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa, a więcej informacji na jego temat znajduję się na stronie festiwalu.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama