Rolety zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać?

Rolety i żaluzje aluminiowe to – obok firan i zasłonek – jedne z najpowszechniejszych sposobów na odcięcie się od zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Kiedy wybrać wewnętrzne, a kiedy zewnętrzne osłony okienne?

  1. Rolety wewnętrzne i żaluzje – kiedy się sprawdzą?
  2. Rolety rzymskie, wolnowiszące i plisowane – rodzaje rolet wewnętrznych
  3. Rolety okienne zewnętrzne – do jakich okien je wybrać?

Rolety wewnętrzne i żaluzje – kiedy się sprawdzą?

Rolety i żaluzje okienne to bardzo dobry sposób na uchronienie wnętrza mieszkania lub domu przed nadmiernym nasłonecznieniem. Idealnie sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy odciąć się od potencjalnych wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Możemy je wybrać do praktycznie każdego pomieszczenia, choć warto zwrócić uwagę na intensywność słońca w najgorętszych godzinach w ciągu dnia – niektóre materiały mogą blaknąć pod jego wpływem lub być niewystarczającą ochroną. Dzięki dużej różnorodności wzorów, kolorów i sposobów montażu bez problemu dopasujemy je do dowolnej aranżacji wnętrza.

Rolety rzymskie, wolnowiszące i plisowane – rodzaje rolet wewnętrznych

Roleta okienna, szczególnie w przypadku okien dachowych, pozwala nam na bardzo precyzyjne kontrolowanie, jak dużo światła wpada do pomieszczenia. Istnieje wiele różnych rodzajów tego typu rozwiązań, które możemy wykorzystać w zależności od preferencji i potrzeb. Do najpopularniejszych zaliczamy kolejno:

  • rolety klasyczne: najbardziej podstawowa wersja, często jednokolorowa, zasłaniająca okno w całości;
  • rolety okienne dzień noc: rolety skonstruowane z naprzemiennie ułożonych nieprzezroczystych i przezroczystych pasów, co pozwala na bardzo dokładne ustawienie, jak wiele słońca ma wpadać do wewnątrz;
  • rolety rzymskie: układające się w charakterystyczne fałdy, są idealnym dopełnieniem każdej aranżacji wnętrz;
  • rolety zaciemniające: bardzo dokładnie dopasowane, zwykle z ciemnego materiału;
  • rolety wolnowiszące: jeden z popularniejszych wyborów, dzięki bardzo dużym możliwościom montażowym.

 

Rolety okienne zewnętrzne – do jakich okien je wybrać?

Rolety zewnętrzne montuje się na elewacji budynku. Dzięki temu mogą pełnić podwójną funkcję: zaciemniać wnętrze domu lub mieszkania, a także stanowić barierę ochronną przed włamaniami. Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ich wewnętrzny odpowiednik jest zbyt słaby, by utrzymać pożądany poziom nasłonecznienia wewnątrz budynku. Świetnie sprawdzą się również na niższych piętrach w bloku, jeżeli chcemy zapewnić sobie dodatkową ochronę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.