Muzeum Farmacji w Warszawie. Historie leków, trucizn i narkotyków

Muzeum Farmacji w Warszawie.

Odnowione wnętrze, niezwykła kolekcja rzeczy aptecznych – mebli, narzędzi, naczyń, medykamentów. Historie leków, trucizn i narkotyków. Od 6 września 2017 roku będzie można oglądać nową wystawę główną „Res pharmaceuticae” w Muzeum Farmacji, oddziale Muzeum Warszawy, przy ulicy Piwnej 31/33.

Wystawa stała „Res pharmaceuticae” jest kolejnym krokiem w stronę upowszechniania wiedzy z zakresu historii farmacji.  W kameralnych wnętrzach muzeum zwiedzający będą mogli  zobaczyć zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poznać historie najważniejszych grup leków oraz tych należących do tradycji japońskiej. Uroda szklanych naczyń aptecznych zaskoczy widza różnorodnością barw i kształtów, a otwarta farmaceutyczna biblioteka zachęci do skorzystania z niej na miejscu. Ekspozycje tematyczne: Officina sanitatis, Materia medica, Kolor i szlif, Forum magistry Antoniny Leśniewskiej, Leki Kampo w japońskiej tradycji skierowane są zarówno do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę, jak i do tych, którzy przyjdą spędzić ciekawie czas.

„Leki Kampo w japońskiej tradycji” to wyróżniająca się część nowej wystawy Muzeum Farmacji. Do VI wieku lecznictwo w Japonii oparte było na praktykach wywodzących się z szamanizmu. Leki komponowano według zasad symboliki roślinnej i zwierzęcej w powiązaniu z wykorzystaniem sił natury. Leki Kampo stanowią integralną część współczesnego japońskiego przemysłu farmaceutycznego.

Apteka magistry
Muzeum Farmacji nosi imię mgr farm. Antoniny Leśniewskiej, założycielki pierwszej apteki na świecie zatrudniającej wyłącznie kobiety. W latach 1934–1937 była właścicielką apteki działającej w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 72. Muzeum Farmacji powstało w 1985 roku, a od 2002 roku jest oddziałem Muzeum Warszawy. Jego pierwsza siedziba muzeum mieściła się właśnie przy ulicy Marszałkowskiej 72.

Antonina Leśniewska (1866–1937) podjęła trudną walkę o dostęp kobiet do wyższego wykształcenia farmaceutycznego. Łamiąc stereotypy, w 1900 roku uzyskała dyplom prowizora, a rok później tytuł magistra farmacji na Akademii Wojenno-Medycznej w Petersburgu. Tam otworzyła pierwszą na świecie aptekę zatrudniającą wyłącznie kobiety. W 1918 roku powróciła do Warszawy, a w 1934 roku otworzyła aptekę przy ulicy Marszałkowskiej 72. Muzeum Farmacji ma w swojej kolekcji jedyny ocalały egzemplarz jej wspomnień wydanych w 1901 roku w Sankt Petersburgu.

Adres: ul. Piwna 31/33

Do końca 2017 roku cena biletów: 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy. Muzeum będzie czynne w godz. 10.00-18.00.

źródło: http://www.um.warszawa.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.