Finisaż wystawy: „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”

To już ostatni weekend wystawy: „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”.

To fascynująca podróż, w trakcie której przemierzaliśmy nie tylko przestrzeń warszawskich ulic, placów, uliczek, mieszkanek, suteren, salonów, ale też czas pomiędzy zakończeniem jednej wojny i początkiem kolejnej. Była to też niepowtarzalna okazja, żeby poznać życie, problemy, radości i celebracje ówczesnych warszawiaków, a nawet przejrzeć się w ówczesnych mieszkańcach stolicy. Tę podróż kończymy dwudniowym finisażem, by zanurzyć się ostatni raz w międzywojennej Warszawie!

Program finisażu

23 LUTEGO (SOBOTA)

12:30 – Miasto opowiedziane kadrem. Co mówią zdjęcia międzywojennej Warszawy?

Ile informacji możemy wyczytać z pierwszego, drugiego i dalszego planu zdjęć z wystawy „Odzyskana” – z punktu widzenia varsavianistycznego, społecznego, obyczajowego? O tym podczas czytania zdjęć z wystawy opowie Ryszard Mączewski, autor podpisów i komentarzy do wystawy, założyciel portali warszawa1939.pl

14.00 – Oprowadzanie kuratorskie
Po wystawie oprowadzą kuratorki: Katarzyna Madoń-Mitzner, Anna Brzezińska.

15:30 – Odzyskana… i jeszcze więcej Odzyskanej

Podstawowy problem z wystawami to ten, że nie wszystko, co byśmy chcieli pokazać – się na nich mieści. A materiały, które się nie trafiły na wystawę potrafią opowiedzieć kolejne, fascynujące historię. Damy im szansę tę historię opowiedzieć.
Zapraszamy na prezentację zdjęć, które nie zmieściły się na wystawie, a które kuratorki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Anna Brzezińska – przedstawią publiczności.

17:00 – Inne spojrzenie, czyli jak fotografowano Warszawę w okresie 1918–1939?

Międzywojenna fotografia Warszawy to nie tylko fotografia na potrzeby prasowej ilustracji i reportażu. To także pionierska fotografia artystyczna, to pionierzy fotoreportażu jako samodzielnej formy, to poszukiwania formy i techniki z zapierającymi dech efektami.
O takiej fotografii okresu międzywojennego opowie Tomasz Kubaczyk – kurator małej galerii artystycznej wystawy „Odzyskana”.

24 LUTEGO (NIEDZIELA)

12:00 – Oprowadzanie kuratorskie i analiza zdjęć

Po wystawie oprowadzą kuratorzy i autorzy wystawy: Katarzyna Madoń-Mitzner, Anna Brzezińska, Ryszard Mączewski, Tomasz Kubaczyk.

13:30 – Moda i obyczaje w dwudziestoleciu międzywojennym

O modzie i obyczajach dwudziestolecia opowiedzą:

Hanna Zielińska – dziennikarka, popularyzatorka nauki. Zajmuje się przede wszystkim nauką, kulturą, psychologią i społeczną perspektywą na każdą z tych dziedzin. Szczególnie propaguje wartości związane z wolnością, równością i prawami osób dyskryminowanych. Od 2004 roku pracuje w Radiu TOK FM.

Agnieszka Kościańska – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek „Płeć, przyjemność i przemoc”, „Potęga ciszy” oraz „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”. Redaktorka prac zbiorowych, antologii tłumaczeń i numerów monograficznych czasopism poświęconych zagadnieniom płci, seksualności, religii i wykluczenia, np. Antropologia seksualności (2012). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (New School for Social Research), Marie Curie Fellowship (Uniwersytet Harvarda), Imre Kertész Kolleg Jena. Zastępczyni redaktora naczelnego „Ludu”.

14:45 – „Kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy”. Jak Starzyński Warszawę prowadził w nowoczesność.

O mieszkaniach i modzie na nowoczesne wnętrza, komunikacji, zieleni miejskiej, nowych budynkach, oświetleniu i innych metropolitalnych inwestycjach – słowem o unowocześnianiu Warszawy – w drugiej połowie lat 30. za prezydentury Stefana Starzyńskiego opowiedzą Maja i Jan Łozińscy, autorzy książki „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.

16:00 – Ile lat, tyle miast! Jak zmieniała się Warszawa w 20-leciu międzywojennym

Jak wyglądała Warszawa w 1918 roku? A jak w roku 1939? Jak zmieniało się miasto w trakcie dwudziestolecia? O tym dowiemy się z prezentacji Jerzego S. Majewskiego – varsavianisty, publicysty, dziennikarza, historyka sztuki, autora cylu artykułów „Warszawa nieodbudowana” publikowanych na łamach Gazety Stołecznej oraz wielu książek i albumów o Warszawie.

17:15 – „Niepodległość”

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych i pokolorowanych archiwach z lat 1914 – 1923. Pokaz poprzedzi prelekcja z udziałem Mirosława Borka, autora scenariusza i producenta kreatywnego „Niepodległości”, który przybliży proces kolorowania starych zdjęć

23-24 lutego 2019
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Wstęp wolny

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.