Encyklopedia Getta Warszawskiego – zakończenie projektu badawczego ŻIH

Encyklopedia getta warszawskiego - zakończenie projektu badawczego ŻIH

Ponad 2 tysiące haseł dotyczących historii i życia codziennego w getcie warszawskim – wirtualne kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest już dostępne na stronie https://delet.jhi.pl/pl/encyklopedia. Ponadto, wybór haseł został wydany w wersji książkowej.

Publikacja jest efektem trwającego kilka lat projektu badawczego re pt. „Encyklopedia getta warszawskiego” realizowanego w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jego celem było opracowanie kompendium wiedzy uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych publikacjach i źródłach. W tworzenie Encyklopedii zaangażowało się kilkanaścioro badaczek i badaczy, specjalizujących się w różnych aspektach historii getta warszawskiego, którzy wnieśli do publikacji swoją wiedzę i swoje odkrycia badawcze.

– Chcę uhonorować zespół blisko 20 osób, które pracowały nad  hasłami do „Encyklopedii getta warszawskiego”, każda z tych osób wniosła swoją unikaną wiedzę, kompetencję i specjalizację.   – mówi pomysłodawczyni projektu i jego kierowniczka dr Maria Ferenc z ŻIH.

Encyklopedia getta warszawskiego
Kierowniczka projektu dr Maria Ferenc

Encyklopedia jest wynikiem badań prowadzonych przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma od kilkudziesięciu lat – Instytut opiekuje się Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy. Archiwum Ringelbluma było gromadzone i opracowywane w latach 1940–1943 przez członków grupy Oneg Szabat. Odnalezione po wojnie Archiwum stanowi jedno z najważniejszych świadectw Zagłady Żydów polskich, w 1999 r. zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”. ŻIH wydał dokumenty w liczącej blisko 40 tomów pełnej edycji (trwa opracowywanie kolejnych części wersji anglojęzycznej), a zdigitalizowane materiały są udostępniane w cyfrowych repozytoriach: Centralnej Bibliotece Judaistycznej (www.cbj.jhi.pl) oraz na portalu Delet (www.delet.jhi.pl).

Hasła Encyklopedii zostały dobrane tak, by pokazać jak najszerszą gamę zagadnień dotyczących getta warszawskiego. Także te, które do tej pory były badane tylko pobieżnie (to m.in. wątki dotyczące doświadczeń kobiet w getcie).

Encyklopedię w formie online tworzy ok. 2000 haseł, podzielonych na: osobowe, topograficzne, związane z codziennością w getcie, działającymi tam instytucjami czy najważniejszymi wydarzeniami. Odwiedzając stronę www.delet.jhi.pl można śledzić powiązania pomiędzy treściami, a także skanami oryginalnych dokumentów oraz fotografiami z kolekcji ŻIH (oraz innych instytucji). Hasła odnoszą się do siebie nawzajem, tworząc sieć wiedzy o różnych aspektach życia w getcie.

Dzięki kilkuletniej i intensywnej pracy twórców Encyklopedia może być źródłem wiedzy dla Czytelników i Czytelniczek, a także inspiracją do dalszych badań naukowych: nad dziejami getta warszawskiego i, szerzej, historią oraz zagładą Żydów w okupowanej Polsce.

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik