230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej
 
2 maja – 8 sierpnia 2021 r.


Wystawa poświęcona Ustawie rządowej to wydarzenie, do którego organizacji w sposób szczególny skłania nas fakt, że to właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Senatorskiej, miało miejsce zaprzysiężenie tego dokumentu o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej.

Celem ekspozycji jest przybliżenie nie tylko samego dzieła Konstytucji, ale i postaw tych, którzy współuczestniczyli w jego tworzeniu lub byli świadkami tego procesu, a więc przedstawicieli ówczesnych elit państwowych. Autorzy dokumentu i jego obrońcy skonfrontowani zostaną z przeciwnikami, „hersztami” targowickimi, a także tymi, którzy – choć początkowo wspierali dzieło 3 maja – ostatecznie ulegli okolicznościom, łudząc się, że polityka kompromisu wobec Rosji okaże się korzystna. Mamy nadzieję, że gromadzony materiał pozwoli zrozumieć dylematy, przed jakimi stawali obywatele Rzeczypospolitej w dobie jej upadku, a także zachęci widza do poszukiwania odpowiedzi na pytania o historyczne źródła współczesnych podziałów politycznych.

Pierwsza część wystawy, pt. W obronie wiary i wolności, pokaże, w jaki sposób szlachta zareagowała na zagrożenie bytu państwowego ze strony Rosji w pierwszych latach panowania króla Stanisława Augusta.

W Sali Senatorskiej, historycznym miejscu obrad Sejmu Wielkiego, pod hasłem Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów wyeksponowane zostaną: ikonografia izb sejmowych, materiały rękopiśmienne i starodruki dotyczące polskiego parlamentaryzmu, portrety twórców Ustawy rządowej i członków Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji, pamiątki związane z Sejmem Wielkim, a także numizmaty.

W kolejnej sekcji, zatytułowanej Rok monarchii konstytucyjnej, zlokalizowanej w Trzecim Pokoju Królewiczowskim, gdzie wystawiany jest obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja, znajdą się eksponaty o szczególnej wartości materialnej i historycznej, symbolicznie ilustrujące treść poszczególnych artykułów Ustawy rządowej.

Kolejne części wystawy: O przywrócenie wolności republikańskiej, W obronie granic, praw i swobód ojczystych oraz Przykrym ulegać okolicznościom ukazywać będą postawy polskich elit politycznych w formie galerii złożonej z blisko setki portretów, malowanych przez wybitnych artystów polskich i obcych.

Ekspozycję zamknie tragiczne memento, przypominające o insurekcji kościuszkowskiej – zrywie społeczeństwa, które poprzez ten rozpaczliwy akt usiłowało dowieść swego prawa do suwerenności.
Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń dodatkowych, w tym cykl wykładów oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci.
 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.