Emeryci aktywni zawodowo

Emeryci aktywni zawodowo

We wtorek, 10 marca, zostały podpisane porozumienia z pracodawcami współpracującymi z Senioralnym Biurem Karier. Inicjatywa ta, działająca od stycznia br., daje szansę seniorom na dłuższą aktywność na rynku pracy i zwiększenie zarobków, a pracodawcom na znalezienie wykwalifikowanego pracownika.

Bardzo się cieszę, że rozwijamy Senioralne Biuro Karier – wyjątkową inicjatywę, która powstała w odpowiedzi na potrzeby seniorów i warszawskiego rynku pracy. Aktualnie w stolicy mamy rekordowo niskie bezrobocie, dlatego firmy szukają kandydatów również wśród emerytów. Dzięki SBK oferujemy naszym starszym mieszkańcom, którzy chcą być aktywni zawodowo, liczne, zróżnicowane oferty pracy. Co najważniejsze, inicjatywa cieszy się powodzeniem. To pokazuje, że wspólnie z partnerami, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie, jesteśmy w stanie realnie zwiększać zatrudnienie seniorów w naszym mieście, wzbogacając jednocześnie  firmy o doświadczonych, wykwalifikowanych pracowników – mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jestem wdzięczny za stworzenie Senioralnego Biura Karier i bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym podmiotom za rozwijanie tej niezwykłej inicjatywy. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” realizuje wspaniałe projekty i właśnie SBK jest znakomitym przykładem wspierania aktywizacji seniorów na rynku pracy. W imieniu Rady m.st. Warszawy dziękuję również związkom pracodawców, bo to dzięki ich inicjatywom ten projekt może się tak dynamicznie rozwijać, wspierając zarówno naszych starszych mieszkańców, którzy mogą wciąż realizować się zawodowo, jak i samych pracodawców, którzy zyskują dobrych pracowników – mówi Mariusz Budziszewski, radny m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej i Integracji Europejskiej.

Europejskie statystyki pokazują, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata wynoszący 46%, podczas gdy np. w Danii czy Norwegii pracuje ich 70-80% (źródło Eurostat). Warszawa to największy rynek pracy w Polsce. Stały rozwój gospodarczy i atrakcyjność stolicy wiąże się z dynamicznym wzrostem popytu na pracę. Ponad połowa polskich pracodawców twierdzi, że głównym powodem, dla którego nie mogą obsadzić wolnych stanowisk jest brak kandydatów. W sytuacji, gdy bezrobocie na warszawskim rynku pracy wynosi już tylko 1,3 proc. poszukiwać nowych pracowników można wśród osób, które niedawno odeszły na emeryturę. 

W perspektywie do 2050 r. oczekuje się zmniejszenia liczby mieszkańców w wieku produkcyjnym. Brakuje pracowników, a aktywnie zawodowo emeryt może być szczególnie cenny. Inwestycja w dojrzałych, wykwalifikowanych pracowników oraz przekazywanie wiedzy między pokoleniami są budulcem wielu dobrze funkcjonujących zespołów, otwartych na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób w każdym wieku. Seniorzy są dla młodszych pracowników skarbnicą wiedzy życiowej i branżowej, natomiast młodsi często wspierają starszych w poruszaniu się po świecie nowych technologii i rozwiązań. 

SBK odpowiedzią na potrzeby seniorów i pracodawców
Senioralne Biuro Karier to nowe miejsce w Warszawie. Wspierając obie strony w jak najlepszym połączeniu potrzeb i możliwości, daje szansę seniorom na dłuższą aktywność na rynku pracy i zwiększenie zarobków, a pracodawcom realne możliwości znalezienia wykwalifikowanego, doświadczonego pracownika.

W Senioralnym Biurze Karier (SBK) osoby na emeryturze:
• mogą uzyskać informacje o ofertach pracy przygotowanych specjalnie dla nich,
• uzyskają wsparcie w poszukiwaniu i znalezieniu pracy,
• skorzystają z konsultacji z doradcą zawodowym,

a pracodawcy:
• będą mieli możliwość znalezienia wykwalifikowanych, zmotywowanych, doświadczonych kandydatów do pracy;
• dzięki inwestycji w dojrzałych pracowników i przekazywaniu wiedzy między pokoleniami, będą mogli budować dobrze funkcjonujące zespoły, otwarte na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób w każdym wieku.

W Senioralnym Biurze Karier zbierane są informacje o miejscach pracy w stolicy, w których pracodawcy zgodzili się włączyć do procesów rekrutacyjnych również osoby na emeryturze. Dziś mamy w dyspozycji  255 stanowisk pracy (w lutym ofert było ok 300), gdzie pracodawcy otworzyli ścieżkę również dla osób na emeryturze. Dotychczas działaniem Senioralnego Biura Karier interesowało się 684 seniorów, z czego 464 osób odwiedziło Biuro osobiście. Liczba miejsc pracy oraz osób zainteresowanych ofertą zmienia się każdego dnia.

Senioralne Biuro Karier mieści się na parterze Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25b. Ta lokalizacja została wybrania nie bez przyczyny: pozwala ona na połączenie działań w obszarze aktywności zawodowej osób starszych z aktywnością społeczną. Seniorzy mogą jednocześnie uzyskać informację o możliwości udziału w zajęciach, kursach, spotkaniach skierowanych do seniorów i grup międzypokoleniowych bądź zaangażowanie się z wolontariat senioralny. 

Francuska-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Przedsiębiorcy Mazowsza  – to pracodawcy, którzy aktywnie włączyli się w działania miasta na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej seniorów i wykorzystania ich potencjału i doświadczenia. Rozwój Senioralnego Biura Karier wymaga stałej współpracy z pracodawcami, którzy będą zasilać SBK ofertami pracy skierowanymi do tej grupy.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.