Noc Muzeów 2019 w MEK

Noc Muzeów 2019 w MEK.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która w Krakowie organizowana jest pod hasłem NATURA-lnie, zapraszamy do skorzystania ze specjalnego programu zwiedzania wystawy stałej oraz udziału w innych, zorganizowanych z tej okazji, wydarzeniach. Przez cały czas trwania imprezy na wystawie stałej obecni będą kustosze, których opowieści uzupełnią treści zawarte na wystawie.

Program Nocy Muzeów 2019 w MEK: 

Ratusz, plac Wolnica 1, sala na parterze, godz. 19.00–01.00
Siedzenie – tron – piedestał, czyli jak, gdzie i po co wykorzystuje się krzesła i stołki

Specjalnie z okazji Nocy Muzeów zaprezentujemy unikatowe typy siedzisk pochodzących z różnych kultur Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Wspólna cechą eksponowanych obiektów jest materiał – drewno – a kształt, forma i zdobienia określają ich zróżnicowane funkcje. Przedstawiane obiekty reprezentują  zarówno proste siedziska, jak i te związane z władzą, prestiżem i rytuałem.

Ratusz, plac Wolnica 1, godz. 19.00–01.00
TRWA_NIE | artystyczny eksperyment

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy do eksperymentalnej ścieżki zwiedzania wystawy stałej, przygotowanej przez studentów i absolwentów kierunku edukacja artystyczna krakowskiej ASP.

TRWA_NIE to eksperyment stworzony przez młodych twórców, którzy poddali osobistej eksploracji etnograficzne zbiory, poszukując w nich szczególnie rezonujących obszarów i tematów. Autorzy TRWA_NIA wykorzystują okruchy przeszłości, budują warstwy znaczeń, eksplorują wspomnienia, prowadzą refleksję nad współczesnością i kreują własne narracje. Działają w relacji z miejscem, badając czy (i jak) przyszłość zakorzeniona jest w przeszłości.

Ratusz, plac Wolnica 1, godz. 19.00–23.00
WYT(Y)KANIE

Między godziną 19.00 a 23.00 zapraszamy do oglądania i interakcji z artystką Moniką Nęcką podczas jej pracy na warsztacie tkackim z końca XIX wieku.

Ratusz, plac Wolnica 1, godz. 21.00 i 22.00
Metamorfoza, czyli prze-trwa-nie | Performans

W naturze, kulturze i sztuce warunkiem przetrwania jest zmiana. Może być skokowa, stopniowa, jedno- lub wielokierunkowa. Drzewo i włosy mają wiele wspólnego: wzrastają, są naturalną osłoną – dla ziemi i dla głowy – a ich cechy różnicują się pod wpływem naturalnych i fizjologicznych przemian. Warkocze z kolei można interpretować jako atrybut kobiecości i akt twórczy – ich zaplatanie może oznaczać wprowadzanie ładu, struktury, kreowanie piękna poprzez opanowanie. Ideę instalacji spaja archetypiczny obraz Matki Ziemi, która posiada zarówno magiczną, jak i naturalną sprawczość w procesie przemiany i trwania. Być może pięćdziesiąt lat po wylądowaniu Neila Armstronga na Księżycu dużym krokiem dla ludzkości będzie refleksja nad postępem cywilizacyjnym i pędem życia, odrywającymi nas od natury i jej rytmów.

_______________________________________________________________________

W związku z przygotowaniami do Nocy Muzeów zmienią się godziny otwarcia MEK w piątek, 17 maja. Wystawy w budynku Ratusza na pl. Wolnica można będzie tego dnia zwiedzać od 10.00 do 18.00 i później, podczas trwania imprezy, od 19.00 do 1.00.

Strona: hhttp://etnomuzeum.eu/wydarzenia/noc-muzeow

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.