Jak przebiega proces przygotowania książki do druku?

drukowanie ksiazek

Wydanie książki dla wielu osób jest spełnieniem najważniejszego marzenia. Dlatego też nawet jeżeli nie udaje nam się dostać do wydawnictwa, chcemy przeprowadzić ten proces samodzielnie i wydać książkę własnym sumptem. Zanim jednak przejdziemy do druku, treść należy odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Sprawdź w artykule, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Proces przygotowania książki krok po kroku

Chcesz wydać książkę? To świetnie! Co musisz więc zrobić zanim wybierzesz się do drukarni, takiej jak na przykład JKB Print? Podpowiadamy!

 

Najważniejszy jest pomysł

Pierwszym krokiem jest pomysł. Może się wydawać, że to banał, ale naprawdę warto przemyśleć najpierw cały konspekt książki. O czym chcemy pisać, jakie mamy informacje, skąd czerpać wiedzę, czy potrzebujemy źródeł. Dobry pomysł i plan pracy z pewnością pozwolą nam na wytrwalszą i efektywniejszą pracę.

 

Pisanie

Następnie przychodzimy od procesu pisania, tworzenia treści. Warto po napisaniu przeczytać książkę, przekonać się, że wszystko zostało zawarte w niej dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.

 

Recenzja

Jeżeli nie jesteś pewny, czy taka książka się sprawdzi i jest dobra, warto zatrudnić tak zwanego beta readera, czyli osobę, która przeczyta książkę po napisaniu i oceni jej treść pod kątem czytelnika, odbiorcy, a nie redaktora czy wydawnictwa.

 

Korekta i redakcja

Następnie przychodzi moment intensywnej pracy nad tekstem. Ktoś musi sprawdzić to, co napiszesz. Nie możesz to być Ty, a profesjonalni redaktorzy i korektorzy. Czym różni się takie sprawdzanie? Redaktor sprawdzi książkę pod względem merytorycznym, upewni się, że wszystko ma w niej sens, czy wszystko jest konsekwentne, poprawi niefortunnie złożone zdania itd. Korektor zajmuje się poprawianiem oczywistych błędów – ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych itd. Taki duet sprawi, że książka będzie poprawna pod względem językowym, zrozumiała i dostosowana do czytelnika. Pamiętaj, że nie piszesz książki dla siebie (najczęściej) i odbiorca musi dostać produkt najwyższej jakości.

Skład 

Po tym, jak tekst jest już gotowy, przechodzimy do składu książki. Osoba tym się zajmująca wlewa tekst do programu i widzisz już, jak ostatecznie będzie wyglądał druk. W tym momencie powinny być już gotowe także ewentualne ilustracje, tabele, grafiki, zdjęcia itd. Wszystko zostanie przeniesione do odpowiedniego programu i złożone.

Okładka 

Konieczny także jest projekt okładki, aby wszystkie elementy mogły trafić do drukarni i rozpoczął się najważniejszy etap.

Jeśli zadbasz o to wszystko, to gratulacje – druk książki jest kolejnym etapem.

Przeczytaj również: ile kosztuje wydanie książki.

/artykuł sponsorowany/