Sklepy Carrefour biorą udział w Godzinie dla Ziemi WWF

Sklepy Carrefour biorą udział w Godzinie dla Ziemi WWF.

Pomagać przyrodzie na co dzień, a nie ją niszczyć – to przesłanie tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF. Dlaczego? To proste – innego domu nie mamy. W akcji zgaszenia światła na 60 minut dla planety weźmie udział kilkadziesiąt hiper- i supermarketach sieci.

W sobotę 30 marca o 20:30 w sklepach sieci Carrefour Polska w różnych częściach kraju przygasną światła. W wybranych hiper- i supermarketach zostanie wyłączona część neonów, logotypów na elewacji budynków i oświetlenie parkingów. Zmniejszone będzie oświetlenie wnętrz sklepów, magazynów i biur, zredukowana zostanie także wydajność systemów wentylacyjnych.

Przygaszenia światła w sklepach to wyraz poparcia Carrefour dla idei akcji WWF i chęć zwrócenia uwagi klientów oraz pracowników na to, abyśmy nie zapominali, że nasze codzienne nawyki mogą negatywnie wpływać na środowisko i aby to zmienić nie trzeba wielkich wyrzeczeń, wystarczą małe kroki. Może to być oszczędzanie wody, które ze względu na kryzys wodny w Polsce ma ogromne znaczenie, zastąpienie butelki plastikowej kubkiem wielokrotnego użytku, czy przemyślane robienie zakupów spożywczych, tak, aby produkty się nie zmarnowały.

W Carrefour również podejmuje się szereg działań z myślą o ochronie środowiska. Grupa Carrefour zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 o 40% do 2025 r. oraz o 70% do 2050 r., w porównaniu z poziomem z 2010 r. Aby tego dokonać, firma planuje ograniczenie zużycia energii o 30% do 2025 r. m.in. poprzez wachlarz rozwiązań proekologicznych wprowadzanych w sklepach. Carrefour Polska ogranicza zużycie energii, stosuje proekologiczne rozwiązania w sklepach (energooszczędne oświetlenie LED w blisko 80% sklepów, przyjazny środowisku system chłodniczy, wykorzystujący CO2), optymalizuje transport oraz wykorzystuje odnawialne źródła energii, m.in. korzysta w wód termalnych do obniżania i podwyższania temperatury powietrza w obiektach handlowych.

Z kolei w ramach międzynarodowego programu firmy „STOP Marnotrawstwu”, którego celem jest przeciwdziałanie wszelkim formom marnotrawstwa, Carrefour skupia się na zmniejszeniu marnowania artykułów spożywczych. Sklepy Carrefour w całym kraju regularnie przekazują produkty spożywcze do Banków Żywości. Prowadzą też kompleksową segregację, m.in. makulatury, tworzyw sztucznych, olejów odpadowych, czy zużytych świetlówek. Sieć odpowiedzialnie gospodaruje też odpadami bio.

Sieć dostrzega też problem opakowań z tworzyw sztucznych, które znacząco zanieczyszczają m.in. morza i oceany. Grupa Carrefour w 2018 roku podjęła zobowiązanie w ramach polityki opakowaniowej, aby redukować ilość powstałych odpadów opakowaniowych. Głównymi celami wyznaczonymi w tym obszarze są: wprowadzenie 100% opakowań marki własnej nadających się do recyklingu lub kompostowania do 2025 roku, a także redukcja masy opakowań marki własnej do 2022 roku o 5% w stosunku do roku 2017. W sklepach Carrefour Polska są już dostępne pierwsze produkty ze zmniejszoną masą opakowań. Sieć zachęca też do zakupu kawy do własnego kubka wielokrotnego użytku we wszystkich punktach „Smacznie”, działających przy hipermarketach Carrefour.

„Godzina dla Ziemi” jest organizowana przez WWF po raz dwunasty. W najbliższą sobotę za całym świecie zgasną światła w geście troski o przyszłość środowiska naturalnego. W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem #nieniszczedomu.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.