Prezentacja projektu reintrodukcji żółwia błotnego na Mazowszu

Prezentacja projektu reintrodukcji żółwia błotnego na Mazowszu.

W niedzielę 12 maja, w samo południe, serdecznie zapraszamy do Sali Konferencyjnej Warszawskiego ZOO, gdzie odbędzie się bezpłatna prezentacja projektu reintrodukcji żółwia błotnego na Mazowszu. O projekcie opowie Adam Hryniewicz, herpetolog i kierownik Wiwarium Warszawskiego ZOO, który od wielu lat monitoruje stan populacji żółwia błotnego na Mazowszu i Polesiu.

Prezentacja jest częścią akcji promocyjnej „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” w ramach których nieodpłatnie udostępniamy odwiedzającym miejsca lub wydarzenia związane z realizacją projektów powstałych przy udziale środków z Unii Europejskiej.
Bohaterem prezentacji będzie jedyny gatunek żółwi naturalnie występujących w Polsce – żółw błotny. Adam Hryniewicz opowie o żółwiach z Warszawskiego ZOO, które zapoczątkowały projekt, a także przedstawi założenia i stan realizacji przedsięwzięcia mającego na celu przywrócenie tego gatunku na Mazowszu.

Żółw błotny to gatunek chroniony i zagrożony, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w Polsce bardzo rzadki. Największym zagrożeniem dla tych gadów jest utrata siedlisk, presja człowieka oraz pojawianie się gatunków obcych – inwazyjnych np. żółw czerwonolicy.
Warszawskie ZOO współtworzy i jest wykonawcą projektu p.n.: „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory, z elementami edukacji ekologicznej”. Celem projektu jest rozmnożenie i stworzenie nowej populacji żółwi błotnych, złożonej z 50 osobników oraz ich reintrodukcja, w latach 2018 i 2019. Dodatkowo na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego powstaje wybieg ekspozycyjno – hodowlany z oczkiem wodnym, w którym zamieszka stado podstawowe, liczące 10 – 12 dorosłych żółwi. Wybieg będzie udostępniony dla zwiedzających, ale tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach. Pierwsze przychówki żółwi błotnych zostały wypuszczone do starannie wyselekcjonowanego siedliska w maju ubiegłego roku. To dlatego istnienie ogrodów zoologicznych jest obecnie tak ważne: przechowują one i rozmnażają zwierzęta, które utraciły swoje naturalne siedliska do czasu, aż będą mogły do nich bezpiecznie powrócić – po zrenaturyzowaniu terenów lub ustabilizowaniu sytuacji politycznej w danym regionie.
Na uczestników prezentacji czekają żółwiowe niespodzianki i rabaty do zrealizowania na terenie ZOO.

Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa
www.zoo.waw.pl;
www.facebook.com/WarszawskieZOO

Zwiedzanie Willi Żabińskich – tylko z przewodnikiem po umówieniu terminu (tel. 603059758) lub bez rezerwacji w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 i 13.00. Więcej informacji: www.zoo.waw.pl/willa.html

Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty dla zwiedzających w 1928 r. i już wówczas był nowoczesną placówką, spełniającą (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków pozostaje aktualna.
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje.
Na powierzchni 40 ha Warszawskiego ZOO eksponowanych jest prawie 12 000 zwierząt, należących do 570 gatunków, z których 49 jest objętych programami ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce – wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Szczególną uwagę warto zwrócić na rezydencję goryli i szympansów, Ptaszarnię z Halą Wolnych Lotów, Hipopotamiarnię czy Akwarium z panoramiczną ekspozycją Amazonii. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku). W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami czynne przez większą część roku. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.