Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie

Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie.

Na tę jedyną noc w roku przygotowaliśmy dla Państwa, razem z Instytut Chemii i Techniki Jądrowej #mocatrakcji, a wśród nich nieeksponowane dotąd pamiątki Skłodowskich i ciekawe pokazy chemiczne.

Tytuły pokazów:
☢ Promieniowanie wokół nas – na którym pokażemy, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Zadaniem uczestników pokazu będzie zmierzenie aktywności przedmiotów, które występują w codziennym życiu.

☢ Rodzaje promieniowania- podczas pokazu przedstawimy podtswowe rodzaje promieniowania jonizującego α,β,ꝩ.

☢ Bramka dozymetrycza – dzięki niej będzie można skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie radionuklidami dłoni i obuwia radionuklidami. Powiemy o zastosowaniu bramki oraz o procedurach w przypadku wykrycia skażenia.

☢ Boks rękawicowy – atrakcja przeznaczona jest dla najmłodszych. Uczestniczące w pokazie dzieci będą miały do wykonania różne zadania z użyciem klocków, pipet i zlewek.

☢ Radiofarmaceutyk, jako „Magic Bullet” – podczas pokazu zaprezentowane zostaną różne przykłady radiofarmaceutyków, ich budowa oraz sposób ich działania w celowanej terapii antynowotworowej i w diagnostyce. Instalacja przedstawia poszczególne narządy wewnętrzne człowieka, a zwiedzający ma za zadanie umieścić modelowy radiofarmaceutyk w miejscu odpowiedniego narządu na instalacji.

☢ Inne eksperymenty chemiczne – niespodzianka

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ul. Freta 16

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.