Montaż tabliczek na słupach wysokiego napięcia – 3 metody

Montaż tabliczek na słupach wysokiego napięcia
Odpowiednie oznakowanie słupów wysokiego napięcia oraz całych instalacji elektrycznych w Polsce jest obowiązkiem każdego operatora energetycznego. Firmy mają własne regulacje dotyczące sposobu znakowania, które nie tylko informują ludzi o potencjalnym zagrożeniu, ale też są sposobem na identyfikację lokalizacji czy rodzaju słupa (ważne dla monterów czy serwisantów). Dowiedz się, w jaki sposób montowane są tabliczki, aby były dobrze widoczne i stabilne w razie np. wiatru.

Reklama
Reklama

Montaż za pomocą opaski stalowej

Tabliczki aluminiowe z wytłoczonymi napisami i symbolami muszą być dobrze widoczne nawet z pewnej odległości. To zapewni montaż w odpowiedni sposób na wysokości oczu. Zazwyczaj w tym celu stosuje się opaski, jeżeli wybierasz opaski stalowe i przewlekasz je przez przygotowane wcześniej otwory, to masz pewność, że będą one mocno i nieruchomo trzymały tabliczkę.

Weź pod uwagę to, że słup jest okrągły, zatem wskazane jest przyłożenie do niego tabliczki i lekkie odgięcie jej, aby kształtem dopasowała się do powierzchni. Opaskę wkładasz z jednej strony tabliczki, przewlekasz z tyłu i wyciągasz drugim otworem. Potem okalasz nią słup, spinasz na końcach, zaciągasz i ucinasz wystający fragment.

Reklama
Reklama

Montaż za pomocą taśmy stalowej

Taśma stalowa to równie skuteczny sposób na zamontowanie tabliczki informacyjnej na słupie energetycznym. Wymaga na początku odmierzenia takiej długości taśmy, jaka będzie potrzebna, żeby chwycić tabliczkę z dwóch stron i otoczyć nią słup. Zaletą tego sposobu jest możliwość precyzyjnego dobrania takiej ilości taśmy, jaka jest potrzebna, żeby tabliczka trzymała się pewnie i stabilnie.

W zestawie z taśmą jest zamek. Nakładasz go i po przewleczeniu łączysz obywa fragmenty taśmy. Ważne jest estetyczne i bezpieczne wykończenie całej konstrukcji, tj. przycięcie wystających końców i zagięcie ich. Można też przyklepać je młotkiem, aby się zasklepiły i nie wystawały – otarcie o stalową taśmę poraniłoby ciało, więc lepiej tego uniknąć.

Reklama
Reklama

Montaż tabliczki na konstrukcji montażowej wyśrodkowanej

Jeszcze innym sposobem jest montaż tabliczki na konstrukcji montażowej wyśrodkowanej. Wymaga to umieszczenia w otworach specjalnych uchwytów i osadzenie ich oraz przycięcie za pomocą nitownicy. Z tyłu tabliczka ma panel z wystającym w centralnej części uchwytem. Przewleka się przez niego wydzielony fragment taśmy stalowej i podobnie jak w poprzednim przypadku, złącza się dwa końce i ściska za pomocą zamka. Po obcięciu wystających części, tabliczka jest osadzona i doskonale widoczna.

Tabliczki na słupach energetycznych to ważny element instalacji. Służą informowaniu o zagrożeniu i dostarczają danych na temat konstrukcji, które są przydatne przy planowanych pracach monterskich, konserwacyjnych oraz naprawczych.

Szukasz producenta tabliczek energetycznych i ostrzegawczych? Odwiedź https://multi-tab.pl/tablice-energetyczne/.

Reklama
Reklama

/artykuł sponsorowany/

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.