Lato z muzeum na Placu Małachowskiego

W tym roku, w porze letniej, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie przenosi część swoich wydarzeń w plener – na Plac Małachowskiego. To miejsce położone w centrum miasta, na rogu ulic Kredytowej i Mazowieckiej, tuż przed oknami naszego Muzeum. Przestrzeń miejska jest przyjemnie ocieniona przez wysokie drzewa i latem tego roku stanie się sceną etnograficznych doświadczeń zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Korzystajmy z pięknej pogody, klimatu wakacyjnej stolicy, śpiewajmy, wijmy wianki i poznawajmy przyrodę.

Do tej pory na Placu Małachowskiego odbyły się już 2 wydarzenia: występ góralskiego zespołu Ciupaga – było to wydarzenie towarzyszące otwarciu nowej wystawy czasowej „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy”. Link do transmisji z koncertu: https://bit.ly/występ_Ciupaga_YT_PME. W wieczór świętego Jana odbyły się warsztaty dla dorosłych, podczas których śpiewaliśmy pieśni sobótkowe i wiliśmy piękne wianki słuchając opowieści o Nocy Świętojańskiej.

Przed nami kolejne wydarzenia:

14.08. (sobota), g. 18.
Śpiewy ukraińskie – warsztaty plenerowe.
W letnie popołudnie śpiewa się najlepiej. Tym bardziej, że śpiewać będziemy w plenerze. Na Placu Małachowskiego, tuż przy Muzeum rozniosą się ludowe pieśni ukraińskie. Wspólnie wyśpiewane przywiodą atmosferę wspólnej pracy pomiędzy złocistymi kłosami zbóż.

21.08. (sobota), g. 16.
Święto plonów – warsztaty tworzenia wieńców i wianków warsztaty dla dorosłych.
Po zakończeniu żniw pora na Dożynki, których czas urzeka niezwykłymi dziełami w postaci wieńców. Chcemy zaprosić naszych gości do współtworzenia z twórczyniami ludowymi unikatowego wieńca. Spotkanie będzie miało charakter warsztatu, podczas którego uczestnicy będą mogli stworzyć również własne wianki ze zbóż.

A dla dzieci:

10.07. (sobota), g. 16. Drzewa w różnych kulturach świata
„Drzewa w różnych kulturach świata” to warsztaty połączone z zabawą w terenie. Drzewa są bohaterami rozmaitych wyobrażeń i wierzeń. Dowiemy się, jakie znaczenia i moce przypisują im ludzie w różnych zakątkach świata, zobaczymy też co na ten temat mają do powiedzenia nasze muzealne wystawy.

Więcej informacji o wydarzeniach: https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/lato-w-pme-plac-malachowskiego/

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie aktywizuje przestrzeń Placu Małachowskiego w kooperacji z Galerią Sztuki Zachęta.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach PME w przyjaznej miejskiej przestrzeni!

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.