TOMASZ STAŃKO. Toast urodzinowy

Kolejna edycja imprezy celebrującej rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza. Program przygotowany we współpracy z córką artysty, Anną Stańko. Wśród gwiazd wybitny amerykański trębacz Ambrose Akinmusire.
PROGRAM
AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET
Ambrose Akinmusire – trąbka , Sam Harris – fortepian, klawisze , Matt Brewer – kontrabas , Justin Brown – perkusja;
Projekt specjalny: STAŃKO NA GŁOS
Envee + Michałowski
Muzyka i słowa Tomasza Stańko
Słowa z rozmów z Tomaszem Michałowskim, Muzyka w wyborze i produkcji Enveego;
Film krótkometrażowy : FROM THE GREEN HILL
Tomasz Stańko – muzyka, Mariusz Wilczyński – animacja.
Partnerzy:
Fundacja im. Tomasza Stańko
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Związek Artystów Wykonawców STOART
Novotel Warszawa Centrum
_________
Urodziny Tomasza Stańko w Warszawie i w Rzeszowie, 10-11 lipca 2021
11 lipca wybitny trębacz i kompozytor jazzowy, Tomasz Stańko świętowałby 79 urodziny. W weekend 10-11 lipca w Rzeszowie – rodzinnym mieście artysty – oraz w Warszawie – w której przez lata mieszkał i tworzył – odbędzie się cykl wydarzeń muzycznych pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. W obu miastach wystąpi znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire i jego kwartet. W Warszawie do Toastu dołączy DJ Envee a w Rzeszowie Tomasz Dąbrowski.
 
W sobotę 10 lipca o 21:00 na Placu Defilad w Warszawie wystąpi Ambrose Akinmusire Quartet. Akinmusire to jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy młodego pokolenia. W ubiegłym roku ukazała się jego piąta płyta, nagrana dla prestiżowego wydawnictwa Blue Note pt. „On the Tender Spot of Every Calloused Moment”.
Wybór tego artysty nie jest przypadkowy. – Byłem fanem muzyki Tomasza na długo zanim się spotkaliśmy – mówi Akinmusire – Potem poznałem go na jednym z festiwali. Zawsze bardzo mnie wspierał i zachęcał do dalszej pracy. Szanuję go też za to, że zawsze poszukiwał nowej muzyki.

Stańko na Głos

Filozof i dziennikarz dr. Tomasz Michałowski w latach 2016-17 przeprowadził z Tomaszem Stańko serię rozmów o muzyce, ale też fizyce, ewolucji czy religii. Niepublikowane dotąd nagrania tych spotkań stały się inspiracją dla producenta muzyki elektronicznej Envee’go. W projekcie “Stańko na głos” wypowiedzi trębacza przeplatać się będą z wybranymi i przetworzonymi przez Envee’ego fragmentami jego muzyki.
Między koncertami obejrzeć będzie można film krótkometrażowy Mariusza Wilczyńskiego From the Green Hill” w muzyką Tomasza Stańko.

W Rzeszowie zabrzmi trąbka Stańki

W Rzeszowie urodziny Tomasza Stańko obchodzone będą przez dwa dni. W sobotę 10 lipca o godzinie 19:00 w Galerii BWA wystąpią SKUBISZ/LEMAŃCZYK COOPERATION. To nowy muzyczny projekt łączący muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje kontrabasisty Piotra Lemańczyka spotkają się z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”. Skład dopełniają Tomasz Nowak (trąbka) i Grzegorz Pałka (perkusja).
W niedzielę o godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie koncert Ambrose’a Akinmusire’go poprzedzi premiera nowego projektu trębacza Tomasza Dąbrowskiego.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” jest bezpłatny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.