TOMASZ STAŃKO. Toast urodzinowy

Kolejna edycja imprezy celebrującej rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza. Program przygotowany we współpracy z córką artysty, Anną Stańko. Wśród gwiazd wybitny amerykański trębacz Ambrose Akinmusire.
PROGRAM
AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET
Ambrose Akinmusire – trąbka , Sam Harris – fortepian, klawisze , Matt Brewer – kontrabas , Justin Brown – perkusja;
Projekt specjalny: STAŃKO NA GŁOS
Envee + Michałowski
Muzyka i słowa Tomasza Stańko
Słowa z rozmów z Tomaszem Michałowskim, Muzyka w wyborze i produkcji Enveego;
Film krótkometrażowy : FROM THE GREEN HILL
Tomasz Stańko – muzyka, Mariusz Wilczyński – animacja.
Partnerzy:
Fundacja im. Tomasza Stańko
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Związek Artystów Wykonawców STOART
Novotel Warszawa Centrum
_________
Urodziny Tomasza Stańko w Warszawie i w Rzeszowie, 10-11 lipca 2021
11 lipca wybitny trębacz i kompozytor jazzowy, Tomasz Stańko świętowałby 79 urodziny. W weekend 10-11 lipca w Rzeszowie – rodzinnym mieście artysty – oraz w Warszawie – w której przez lata mieszkał i tworzył – odbędzie się cykl wydarzeń muzycznych pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. W obu miastach wystąpi znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire i jego kwartet. W Warszawie do Toastu dołączy DJ Envee a w Rzeszowie Tomasz Dąbrowski.
 
W sobotę 10 lipca o 21:00 na Placu Defilad w Warszawie wystąpi Ambrose Akinmusire Quartet. Akinmusire to jeden z najbardziej cenionych amerykańskich trębaczy młodego pokolenia. W ubiegłym roku ukazała się jego piąta płyta, nagrana dla prestiżowego wydawnictwa Blue Note pt. „On the Tender Spot of Every Calloused Moment”.
Wybór tego artysty nie jest przypadkowy. – Byłem fanem muzyki Tomasza na długo zanim się spotkaliśmy – mówi Akinmusire – Potem poznałem go na jednym z festiwali. Zawsze bardzo mnie wspierał i zachęcał do dalszej pracy. Szanuję go też za to, że zawsze poszukiwał nowej muzyki.

Stańko na Głos

Filozof i dziennikarz dr. Tomasz Michałowski w latach 2016-17 przeprowadził z Tomaszem Stańko serię rozmów o muzyce, ale też fizyce, ewolucji czy religii. Niepublikowane dotąd nagrania tych spotkań stały się inspiracją dla producenta muzyki elektronicznej Envee’go. W projekcie “Stańko na głos” wypowiedzi trębacza przeplatać się będą z wybranymi i przetworzonymi przez Envee’ego fragmentami jego muzyki.
Między koncertami obejrzeć będzie można film krótkometrażowy Mariusza Wilczyńskiego From the Green Hill” w muzyką Tomasza Stańko.

W Rzeszowie zabrzmi trąbka Stańki

W Rzeszowie urodziny Tomasza Stańko obchodzone będą przez dwa dni. W sobotę 10 lipca o godzinie 19:00 w Galerii BWA wystąpią SKUBISZ/LEMAŃCZYK COOPERATION. To nowy muzyczny projekt łączący muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje kontrabasisty Piotra Lemańczyka spotkają się z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”. Skład dopełniają Tomasz Nowak (trąbka) i Grzegorz Pałka (perkusja).
W niedzielę o godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie koncert Ambrose’a Akinmusire’go poprzedzi premiera nowego projektu trębacza Tomasza Dąbrowskiego.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” jest bezpłatny.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.