Kwesta na Starych Powązkach 2021

Gr

Zbliża się tradycyjna zaduszkowa kwesta na Powązkach. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i władz miasta zapowiedzieli dziś zbiórkę i zbieranie podpisów pod jej wpisem na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach powtarza się każdego roku – po raz pierwszy w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa.

Wielu kwestarzy uczestniczy w wydarzeniu całymi rodzinami, spotykając się często z tymi samymi darczyńcami. Zebrane datki przekazywane są na remont powązkowskich nagrobków i pomników. Organizatorem jest Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im Jerzego Waldorffa. Podczas kwestowania będziemy rozdawać przewodnik „Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta” (dostępny na stronie internetowej miasta), a także pocztówki z podziękowaniem za udział.  Wydarzenie ma także swój profil na FB, gdzie można poprzeć projekt wpisu na krajową listę dziedzictwa..

Projekt poświęcony pańskiej skórce realizuje Muzeum Warszawskiej Pragi przy wsparciu Miasta. Zaprasza do kontaktu osoby, zajmujące się wytwarzaniem tego warszawskiego przysmaku lub tych, dla których pańska skórka jest ważnym elementem rodzinnej tradycji. W ten sposób zostanie udokumentowana historia pańskiej skórki, i jej niezmienna popularność. Można dołączyć do wydarzenia na FB pod nazwą „Kupuję pańską skórkę”.

Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa i jego praca

W lutym 2020 roku powołano przy Biurze Kultury Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy. Pierwszym efektem jego prac był raport „Niematerialna Warszawa: Tradycje, zwyczaje, praktyki we współmieście” autorstwa dr Hanny Schreiber i dr Ewy Klekot. Opracowanie łączy idee zawarte w Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z wytycznymi najnowszej polityki kulturalnej miasta stołecznego Warszawy z 2020 roku.

Cykl spotkań dla warszawianek i warszawiaków

Aby przybliżyć mieszkańcom ideę niematerialnego dziedzictwa w czerwcu tego roku rozpoczął się cykl spotkań online (realizowany wspólnie z Domem Spotkań z Historią) poświęconych warszawskim tradycjom i zwyczajom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Na pierwszym z nich, autorki raportu przedstawiły wyniki swoich badań. Raport stanowi punkt wyjścia do dalszych debat. W ślad za nim powstała skrócona wersja – przewodnik „Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta”.

Film o warszawskim tangu i kolejny w przygotowaniu

W sierpniu miał swoją premierę film, w którym Jan Młynarski ze swoim zespołem opowiedział historię warszawskiego tanga. W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu Jerzy Stanisław Majewski będzie oprowadzać nas po warszawskich knajpach, kawiarniach i barach kawowych, odsłoni ich historię – dawną i współczesną. Filmy powstają we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.