Dzień Teatru Publicznego 2019. Bilet do teatru za 350 groszy!

Dzień Teatru Publicznego 2019.

18 maja 2019 – już po raz piąty – obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. W towarzyszącej mu w tym roku akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” (3,5 zł) weźmie udział blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona jak zwykle tylko w kasach – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” będą grane przez cały tydzień – aż do 24 maja. Zapraszamy do teatrów: przyjdźcie; przypomnijcie sobie drogę; zobaczcie, co u nas słychać i jak się zmieniliśmy.

www.dzienteatrupublicznego.pl

W tym roku po raz kolejny mówimy o tym, że w teatrze „grosze grają rolę”. Przypominać ma o tym symboliczna cena biletu – 350 groszy. Skąd ta kwota? Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej na zlecenie Instytutu Teatralnego wynika, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Chcemy pokazywać „czarno na białym”, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać.

Jednocześnie zależy nam na tym, aby pogłębiać wiedzę o tym, jakie czynniki wpływają na sukces Teatru. Teatru dużą literą, bo chodzi o sukces Państwa Teatru. Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie „jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez Teatr sukcesu?” zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej pod adresem www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji. Nieprzerwanie wykorzystujemy Dzień Teatru Publicznego i akcję „Bilet do teatru za grosze” do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej – wyjątkowej w skali świata – sieci (w Polsce działa 121 teatrów publicznych!).

Teatry działają lokalnie, ale ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. I choć teatr się zmienia, to tak jest od lat. Teatr to dziś przyjazne miejsce. To nie tylko działania artystyczne, ale także społeczne i edukacyjne. To kształtowanie postaw i społecznej świadomości.
_________________________

Pomysł akcji „biletu do teatru za grosze” zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Tak będzie zapewne także w tym roku.

⚫⚪

Informacje na temat wszystkich granych w ramach tegorocznej akcji spektakli można znaleźć na przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu: www.dzienteatrupublicznego.pl.

Identyfikacja wizualna akcji: Kama Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / ELIPSY

*** w tym roku wszystkie materiały promujące Dzień Teatru Publicznego drukować będziemy na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu, czym przyczynimy się do redukcji śladu ekologicznego.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.