Badania kości prehistorycznego ssaka zakończone

Badania kości prehistorycznego ssaka zakończone.

Pod koniec ubiegłego roku, podczas budowy stacji metra Płocka na Woli, odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Właśnie zakończyły się badania, których celem było ustalenie gatunku zwierzęcia.

Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20 letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 115-132 tysiące lat. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w interglacjale eemskim, mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton.

Na fragmenty szkieletu robotnicy natrafili sześć metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowani zostali pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra.

Wstępne oględziny znaleziska sugerowały, że są to fragmenty miednicy oraz kończyn kopalnego ssaka, należącego do słoniowatych.  Kości zostały zabezpieczone i przewiezione do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Ostatecznie określenia gatunkowego zwierzęcia dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Znalezisko zostanie upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego. Kości zostały zeskanowe w technologii 3D, co umożliwi wyeksponowanie ich kopii w gablocie, na przystanku podziemnej kolei.

Budowa wolskiego odcinka linii metra M2 zakończy się za nieco ponad trzy miesiące.

źródło: UM Warszawa/ Fot. Metro Warszawskie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.