#100dniDlaKultury – podsumowanie MKiDN

#100dniDlaKultury – podsumowanie MKiDN.

Ponowne otwarcie Muzeum Czartoryskich w Krakowie, współprowadzenie nowych instytucji kultury, w tym Teatru Wielkiego w Łodzi czy otwarcie dla zwiedzających Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie – to tylko niektóre ze zrealizowanych działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ciągu ostatnich 100 dni.

Otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Od 28 lutego 2020 r. można odwiedzać nowo otwarte Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To pierwsza instytucja poświęcona dwóm wybitnym ludziom polskiego Kościoła. Jej celem jest upamiętnienie roli jaką odegrali św. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński w najnowszej historii Polski oraz świata poprzez gromadzenie pamiątek po obu Patronach, upowszechnianie wiedzy o ich dokonaniach i spuściźnie intelektualnej, jak również prowadzenie działalności edukacyjnej.

W latach 2016-2019 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: 23 mln 420 tys. zł na budowę siedziby i przygotowanie ekspozycji oraz 8 mln 435 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności. Muzeum realizowało również projekt z Programu Niepodległa „Na drodze do Niepodległej. Ojcowie Wolności – Jan Paweł II i Stefan Wyszyński” o wartości 386 tys. zł. W 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnił Muzeum dotację w wysokości 6 mln 859 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności.

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ogłaszamy wyniki

W ramach corocznie ogłaszanych Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ok. 380 mln złotych rocznie przeznaczamy na wspieranie ważnych inicjatyw i wydarzeń kulturalnych w całym kraju, z czego ok. 150 mln zł to pieniądze skierowane na ochronę zabytków. Informacje kolejnych rozstrzygniętych naborach w ramach Programów Ministra na bieżąco publikujemy na naszej stronie internetowej.

Współprowadzenie nowych instytucji kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi już ponad 30 nowych instytucji kultury. W ciągu ostatnich 100 dni do tego grona dołączyły Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

„Takie momenty są ważne, ponieważ zbieramy się uroczyście i mówimy o czymś dla nas ważnym. To okazja, by podziękować wszystkim tym, dzięki którym możemy być w tym miejscu – organizatorom, pracownikom. Instytucje, które – ujmując to trochę nieładnie – bierzemy na współprowadzenie, mają wielki potencjał, który trzeba jeszcze bardziej uwolnić i zdynamizować, które mają znaczenie także ponadregionalne – tak jak Teatr Wielki w Łodzi” – powiedział podczas podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Wielkiego w Łodzi wicepremier Piotr Gliński.

Utworzenie i prowadzenie nowej instytucji kultury – Panteonu Górnośląskiego

19 lutego 2020 r. wiceminister Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa – w obecności premiera Mateusza Morawieckiego – podpisali umowę o utworzeniu i prowadzeniu nowej instytucji kultury – Panteonu Górnośląskiego.

Budowa Panteonu Górnośląskiego będzie realizowana z budżetu państwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże na ten cel 40 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku, w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Utworzenie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego

17 lutego 2020 r. minister kultury utworzył Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Na stanowisko p.o. dyrektora został powołany prof. Jan Żaryn – historyk, badacz dziejów ruchu chrześcijańsko-narodowego.

Prof. Piotr Gliński podkreślił, że powołanie Instytutu wpisuje się w dotychczasowe działania MKiDN, polegające na wypełnianiu „białych plam” polskiej pamięci. „Potrzebujemy płaszczyzny debaty uczciwej, debaty opartej o argumenty racjonalne, argumenty naukowe w wielu różnych obszarach i także w obszarze dziedzictwa narodowego, myśli narodowej” – powiedział minister kultury.

Instytut zajmuje się realizacją polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa polskiej myśli politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i narodowej. Jego celem jest również tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie polskiej myśli politycznej oraz jej dalsze upowszechnianie.

Wpis Stoczni Gdańskiej na Listę UNESCO

31 stycznia 2020 r. wiceminister Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków wraz z wiceprezydentem Gdańska oraz przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa złożyła w Paryżu wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 28 lutego otrzymaliśmy informację, że Centrum Światowego Dziedzictwa pozytywnie zweryfikowało złożony wniosek pod względem formalnym.

W uzasadnieniu wniosku podkreśliliśmy, że Stocznia Gdańska – miejsce narodzin „Solidarności” i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie z wielu powodów jest miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości.

Powołanie nowej instytucji – Centrum Archiwistyki Społecznej

24 stycznia 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Centrum Archiwistyki Społecznej, którym kieruje na stanowisku p.o. dyrektora Katarzyna Ziętal. Nowa instytucja jest współprowadzona przez MKiDN oraz Fundację Ośrodka KARTA.

„Ta instytucja jest zaadresowana do ważnej kwestii społecznej, jaką są archiwa społeczne, archiwa tworzone oddolnie, archiwa rodzinne, personalne, lokalne, grup zawodowych, najróżniejsze archiwa tworzone przez różne grupy obywateli” – powiedział Piotr Gliński.

Muzeum Książąt Czartoryskich ponownie otwarte. „Kolekcja wróciła do domu”

20 grudnia 2019 r. po blisko 10 latach ponownie otworzyliśmy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

W 26 salach ekspozycyjnych na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu ponownie zagościła niezwykle cenna kolekcja pamiątek narodowych i wyjątkowych dzieł sztuki jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna.

Państwo polskie wraz z kolekcją Czartoryskich zakupiło w grudniu 2016 r. także roszczenia, czyli ewentualne odnalezione w przyszłości zagubione dzieła z kolekcji, w tym „Portret młodzieńca” Rafaela Santi z Urbino.

„Gdyby Rafael wrócił do Polski, to byłby własnością narodu polskiego. Państwo Polskie jest ogromnie wdzięczne naszym specjalistom, historykom sztuki – dodał minister kultury – bo to państwo doprowadziliście do zakupu tej kolekcji” – powiedział Piotr Gliński.

 
Źródło informacji: MKiDN
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.