Finisaż wystawy „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” przedłużona do 10 marca!

Wystawa Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

Frekwencja sięgająca już prawie 30 tys. na wystawie sztuki współczesnej w Zamku Królewskim w Warszawie, który nie jest powszechnie kojarzony z takim profilem, miło zaskakuje, ale także inspiruje do podejmowania kolejnych inicjatyw. Fenomen ekspozycji Sztuka widzenia. Nowosielski i inni, jak pokazała m.in. przeprowadzona wśród zwiedzających ankieta, polega na zdolności do silnego angażowania odbiorców poprzez niezwykłe zestawienie obiektów, przyciągającą oko scenografię oraz inspirującą tematykę. 

Wysoka frekwencja impulsem do przedłużenia wystawy i nowej inicjatywy artystycznej

Pod względem frekwencji Sztuka widzenia. Nowosielski i inni dorównuje takim zamkowym wystawom jak Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza, Botticelli opowiada historię czy Caravaggio i inni mistrzowie. Tylko w ostatni weekend ekspozycję ukazującą twórczość Nowosielskiego na tle wybranych artystów drugiej połowy XX wieku odwiedziło prawie 3 tys. zwiedzających. Śledząc dynamicznie rosnące zainteresowanie wystawą i entuzjastyczne recenzje, podjęto decyzję, aby nie tylko wydłużyć godziny otwarcia ekspozycji przez 4 dni w tygodniu, ale także okres trwania wystawy do 10 marca br.

Rekordowo wysoka frekwencja jest potwierdzeniem zainteresowania, z jakim spotyka się prezentacja polskiej sztuki współczesnej w Zamku Królewskim w Warszawie. W odpowiedzi na potrzeby publiczności, która masowo przybywa, aby w królewskich wnętrzach obcować ze sztuką współczesną, jeszcze przed wakacjami otwarta zostanie w Zamku kolejna wystawa prezentująca twórczość współczesnego klasyka, tym razem Władysława Hasiora. Ekspozycja będzie symbolicznie nawiązywać do wystawy prac artysty, która miała miejsce w 1974 roku – pierwszej wystawy zorganizowanej w odbudowywanym jeszcze Zamku. Kontynuacja prezentacji twórczości inspirujących artystów współczesnych to nie wszystko. Planowane są także kolejne spotkania ze sztuką z cyklu Klucz w Zamku, adresowane do młodego pokolenia,  oraz inauguracja nowego projektu poświęconego sztuce współczesnej.

Frekwencja na wystawie „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” w Zamku Królewskim przekraczająca nasze oczekiwania jest potwierdzeniem ogromnego zainteresowania sztuką współczesną. To nie tylko powód do zadowolenia, ale także inspiracja do dalszego działania. Jest to również dowód na to, że starania o kreowanie przestrzeni wystawienniczej w naszej instytucji dla różnorodnych grup widzów przynoszą wymierne efekty – mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Sztuka widzenia. Nowosielski i inni
Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”

Najmocniejsze strony wystawy

Inspirując się ankietą opracowaną przez artystów biorących udział w Pierwszej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku, Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie również przygotował ankietę dla zwiedzających ekspozycję Sztuka widzenia. Nowosielski i inni. Wypełniło ją i zwróciło ponad 1200 osób. Prawie 90% z nich wyraziło pozytywną opinię, zaznaczając, że wystawa sztuki współczesnej prezentowana obecnie w Zamku jest niezwykle interesująca. Według zebranych odpowiedzi najmocniejszymi stronami wystawy są: eksponowane obiekty – 43% odpowiedzi, scenografia – 20%, temat wystawy – 17%.

Zamek Królewski w Warszawie inicjując takie wydarzenia kulturalne, jak wystawa Jerzego Nowosielskiego na tle artystów drugiej połowy XX wieku, staje się kreatorem zmian w postrzeganiu swojej instytucji na rynku sztuki.

Kuratorami wystawy są Monika Przypkowska z Zamku Królewskiego w Warszawie i Paweł Witkowski z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Wystawa czynna w Zamku Królewskim w Warszawie do 10 marca 2024 roku!

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama