Wystawa „Bilans ryzyka. Archiwa kultur oporu”

Wystawa „Bilans ryzyka. Archiwa kultur oporu”.

Strajki studenckie, protesty ekologiczne, fanziny, punkowe koncerty, awangardowe przedstawienia – co je łączy? Jak wyglądały opozycyjne działania kulturowe w demoludach i czy na pewno byliśmy najweselszym barakiem?

Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz zespół międzynarodowego projektu badawczego „Courage. Łączymy kolekcje” zapraszają na wystawę „Bilans ryzyka. Archiwa kultur oporu”– od 23 sierpnia do 8 września 2018 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie.

Od Bułgarii po Estonię tworzenie kultury było formą buntu wobec władz komunistycznych. Nie cierpiały one satyry i ironii, drażniło je łamanie konwenansów i odmienny ubiór. Przekonywali się o tym awangardowi reżyserzy, punkowcy czy krytyczni literaci – cenzurowani, śledzeni przez tajną policję i wsadzani do więzień.

Strajki studenckie w Zagrzebiu w 1971 roku, „świeczkowa demonstracja” słowackich katolików na rzecz praw obywatelskich z 1988 roku czy protesty ekologiczne przeciwko przemysłowi chemicznemu w Rumunii Ceaușescu – te akty sprzeciwu są w Polsce słabo znane. Na Węgrzech w latach 70. byli ludzie szukający tożsamości w dawnej kulturze chłopskiej albo chcący żyć jak Indianie Lakota. Na Słowenii zakładano kluby kultury alternatywnej ogniskujące życie gejowskie i subkulturowe. W nadmorskim kurorcie Rumunii działała podziemna stacja radiowa nadająca raz po raz „I want to break free” zespołu Queen. Obok okładek punkowych zinów, zaszytych w spódnicach wierszy czy samizdatowych książek na wystawie zobaczymy zdjęcia i akta z archiwów Stasi, Securitate i KGB.

Siostrzanym wydarzeniem wystawy jest międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych „Kultura jako opór” odbywający się w dniach 7-9 września 2018 w Domu Spotkań z Historią.

23 sierpnia odbędzie się dyskusja o związkach między awangardową działalnością artystyczną i muzyczną a aktami oporu, w której wezmą udział fotografka Anna Dąbrowska-Lyons, dr Weronika Parfianowicz z Instytutu Kultury Polskiej UW i dr Xawery Stańczyk z IFiS PAN.

Celem projektu „Courage” jest powstanie dostępnej on-line bazy wiedzy o działalności opozycji kulturowej w krajach bloku wschodniego.

Więcej na http://pl.cultural-opposition.eu 

23 sierpnia – 8 września 2018
Reduta Banku Polskiego, ul. Bielańska 10, Warszawa
w godz.: pon.-pt. i nd. 12:00-20:00 oraz sob. 10:00-16:00.
Wernisaż w czwartek 23 sierpnia o 18:00, dyskusja o 18:30.
Metro Ratusz Arsenał.

Wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.