Wola Park startuje ze spotkaniami w ogrodzie społecznym

Wola Park startuje ze spotkaniami w ogrodzie społecznym

Już 16 marca rozpocznie się cykl spotkań w Ogrodzie Codziennym, czyli ogrodzie społecznym Wola Parku, poświęcony uprawie warzyw, kwiatów i owoców. Wolontariusze, pod okiem profesjonalnej ogrodniczki, nauczą się uprawy od podstaw. Spotkania będą się odbywać w czwartki lub w soboty.

Ogród społeczny w nowej odsłonie

Ogród Codzienny służy spotkaniom wszystkich chętnych do nauki uprawy roślin. W tym roku ogród nabierze nowego charakteru, przenosząc się w większe miejsce – przy Willi Ogrodników, zyska drewniane ogrodzenie i ozdobny, formalny układ skrzyń. Istniejący kompostownik zostanie rozbudowany, aby lepiej służył społeczności.

Ogród zaspokoi nie tylko potrzeby kulinarne, lecz także estetyczne, dzięki kwaterom z kwiatowymi łąkami, wzbogaconymi cosmosami i chabrami. To miejsce przyciągnie uwagę przechodniów, stanowiąc malowniczy punkt, gdzie warto zatrzymać się na chwilę i podziwiać piękno natury. Drewniane inspekty latem staną się podporą dla słoneczników i malin, dodając kolorowy urok otoczeniu.

Spotkania społeczności lokalnej

Od 16 marca w Ogrodzie Codziennym będą odbywać się cykliczne spotkania pod okiem ogrodniczki miejskiej i architektki krajobrazu – Darii Szarejko – Worobiej, która podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkania będą polegać na przyglądaniu się jak wygląda cykl ogrodu, następstwo prac i zmian wśród uprawianych roślin.

Wspólna praca w ogrodzie to również zacieśnianie więzi między mieszkańcami, co jest nieodzownym elementem procesu budowania lokalnej tożsamości i poznawania lepiej swoich sąsiadów. To też okazja do pozyskania ekologicznych plonów prosto z ogródka.

„Bardzo się cieszę, że będę mogła prowadzić spotkania z zakresu tworzenia własnego ogrodu oraz towarzyszyć mieszkańcom Woli i Bemowa w próbach zakładania miejskiego warzywnika. Ogród, w którym będziemy mieli przyjemność się spotykać jest użytkowo – ozdobny, ponieważ rosną w nim warzywa, owoce, ale także zioła i kwiaty różnego rodzaju – od tych wysiewanych jednorocznych, po bardziej skomplikowane w uprawie jak dalie. Warzywnik prowadzony jest wedle zasad dobrego sąsiedztwa roślin i allelopatii oraz płodozmianu. Staramy się również prowadzić ogród ekologicznie, dlatego zamiast do plastiku, wysiewamy do przygotowanych specjalną maszynką bloczków ziemi. Nie używamy środków ochrony roślin, tworzymy własne nawozy jak np. z pokrzywy.” – mówi Daria Szarejko – Worobiej, architektka krajobrazu.

Harmonogram najbliższych spotkań:

  • 16.03 (sobota, g. 13.00-14.00)
  • 23.03 (sobota, g. 13.00-14.00)
  • 28.03 (czwartek, g. 17.30-18.30)
  • 04.04 (czwartek, g. 17.30-18.30)
  • 13.04 (sobota, g.13.00-14.00)

Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Dla wolontariuszy ufundowane zostaną upominki związane z ogrodnictwem. Pełny harmonogram spotkań można znaleźć na:

https://www.wolapark.pl/pl/ogrod-codzienny/. Zainteresowani mogą na bieżąco śledzić działania w ogrodzie na dedykowanej grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/2958675624353916/

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik