Wernisaż wystawy „Codzienne formy oporu”

Powrót do natury, wspólne przygotowywanie posiłków, pielęgnowanie opowieści – pod okupacją właściwie każdy gest może być przejawem siły, która pozwala przetrwać i zachować sens życia. Wystawa „Codzienne formy oporu” opowiada o sposobach radzenia sobie w sytuacjach konfliktów zbrojnych czy katastrof ekologicznych, gdzie dotychczasowe metody zawiodły. Troska, czułość, uważność, pielęgnacja roślin, będące zwyczajowo kobiecą domeną, praktykowane są w pozostającej od przeszło 70 lat pod okupacją Palestynie, ale również na europejskim gruncie stają się alternatywą wobec stosunków opartych na przemocy i wyzysku.

Wystawa jest wynikiem wieloletniej pracy artystów palestyńskich – Jumany Emil Abboud, Noor Abed, Ahmada Alaqry, Mirny Bamieh, Forensic Architecture, Sandi Hilal i Alessandro Pettiego z kolektywu DAAR, Jumany Manny, Mohammada Saleha – a także efektem odbywających się w ciągu ostatnich czterech lat rezydencji artystycznych, podróży, badań i pracy z lokalnymi społecznościami artystek z Polski: Karoliny Grzywnowicz, Joanny Rajkowskiej, Jaśminy Wójcik i Marty Wódz.

Opór rozumiany jest w tym projekcie jako trwanie, gościnność, praktyki pamięci. To też małe codzienne gesty i rytuały: przygotowywanie posiłków, uprawianie roślin, śpiewanie piosenek, odbudowywanie zburzonych domów.

W konsekwencji wydarzeń związanych między innymi z powstaniem w XX w. państwa Izrael i wysiedleniem tysięcy Palestyńczyków z terenów historycznej Palestyny dla jej wielu arabskich mieszkańców podstawowe prawa człowieka, takie jak posiadanie paszportu z wpisaną narodowością, a co za tym idzie, prawo do podróżowania czy dostęp do ziemi, stały się przywilejem. Dostęp do wody jest reglamentowany, a przemieszczanie się po terytoriach palestyńskich – mocno utrudnione.

Artyści biorący udział w wystawie unikają retoryki politycznej, skupiają się natomiast na pielęgnowaniu pamięci i budowaniu palestyńskiej tożsamości poprzez odwoływanie się do dawnych zwyczajów i tradycji.

„Realizując długofalowy projekt Codzienne formy oporu, chcemy przybliżyć polskiej publiczności wątki istotne dla palestyńskiego tu i teraz”, mówi kuratorka projektu Ika Sienkiewicz-Nowacka. „Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakiego znaczenia nabierają we współczesnym kontekście tematy powiązane z tradycją i etosem mieszkańców tego kraju – podróżowanie, gościnność, natura. Zazwyczaj ukryte tematy oporu politycznego, wysiłki na rzecz praktyk demokracji i niezliczone kontrnarracje w codziennych formach oporu stają się widoczne i są przekazywane naszym widzom. W związku z obecną sytuacją polityczną zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie program wzmacnia świadomość znaczenia oddolnych praktyk demokratycznych – szczególnie w czasach nasilającego się autorytaryzmu”.

 

Wydarzenia towarzyszące

 

23/07/2021 (piątek)
19:00
Otwarcie przed Zamkiem Ujazdowskim
Otwarcie tłumaczone na Polski Język Migowy
Wstęp wolny na wystawę do godziny 22:00
 
20:30
Pokaz filmu Noor Abed „nasze pieśni były gotowe na każdą nadchodzącą wojnę” i dźwiękowy performans w wykonaniu Dirara Kalasha
Laboratorium obok Zamku Ujazdowskiego, Sala im. W. Krukowskiego
Wstęp wolny, po wcześniejszej rejestracji mailowej: info@u-jazdowski.pl i odebraniu bezpłatnej wejściówki z holu głównego Zamku Ujazdowskiego najpóźniej 25 minut przed pokazem
Więcej informacji: https://bit.ly/3xOFaZ1

Po pokazie zapraszamy na poczęstunek przygotowany przez Słuszną Strawę.

24/07/2021 (sobota)
12:00
Spotkanie na wystawie z artyst(k)ami biorącymi udział w projekcie: Noor Abed, Mirną Bamieh, Karoliną Grzywnowicz, Joanną Rajkowska, Mohammadem Salehem i Jaśminą Wójcik
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Wydarzenie w języku angielskim
Więcej informacji: https://bit.ly/3eHYW0R
15:00
Mirna Bamieh oprowadza po wystawie
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Oprowadzanie w języku angielskim
Więcej informacji: https://bit.ly/3hTCeEW
16:00
Spotkanie z Shafiqiem Kakarem, gospodarzem projektu „The Living Room”, prezentowanego na wystawie
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Wydarzenie w języku angielskim
Więcej informacji: https://bit.ly/36ObDTF
21:00
Koncert Dirara Kalasha
Laboratorium obok Zamku Ujazdowskiego, Sala im. W. Krukowskiego
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Więcej informacji: https://bit.ly/36NwJBn
 
Miejsce: CSW Zamek Ujazdowski
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.