Weekend otwarcia wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta w Warszawie zaprasza na weekend otwarcia wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.

Artysta. Prekursor nowego myślenia o rzeźbie. Przyjaciel Witkacego. Jeden z najbardziej nowatorskich twórców rodzącej się awangardy. Arystokrata i skandalista. Propagował nowy typ artysty-celebryty i sportowca. Twórca o radykalnym podejściu do rzeźby.

Na wystawie zaprezentujemy blisko 100 rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego wraz z prezentacją bogatego archiwum artysty, w którym znalazły się m.in. unikatowe na skalę światową filmy kręcone przez artystę amatorską kamerą wąskotaśmową Pathé-Baby z lat 1926–1929, z udziałem m.in. Witkacego czy przedstawicieli paryskiej bohemy artystycznej.

Podczas weekendu otwarcia odbędą się oprowadzania kuratorskie, pokazy filmów oraz wykłady.

Program:

Piątek, 6 grudnia | Wystawa czynna 12:00 – 20:00

13:00, 15:00, 18:00: oprowadzanie kuratorskie: o wystawie opowie kuratorka dr Anna Lipa

Sobota, 7 grudnia | Wystawa czynna 12:00 – 18:00

13:00, 15:00: oprowadzanie kuratorskie: o wystawie opowie kuratorka dr Anna Lipa

16:00: wykład „August Zamoyski – Arystokrata, Skandalista, Artysta”, dr hab. Iwona Luba (Instytut Historii Sztuki UW)

Wykład o pierwszych latach twórczości rzeźbiarskiej Augusta Zamoyskiego. W 1917 roku Zamoyski poślubił Ritę Sacchetto – prekursorkę tańca nowoczesnego. Dzięki skandalicznemu małżeństwu Zamoyski z impetem wchodzi w świat artystycznej awangardy. Zostaje członkiem grupy Bunt, a następnie przenosi się do Zakopanego, gdzie wraz z Witkacym współtworzy grupę ekspresjonistów polskich – formistów. Zamoyski stał się jednym z najbardziej nowatorskich twórców rodzącej się awangardy i prekursorem nowego myślenia o rzeźbie.

Niedziela, 8 grudnia | Wystawa czynna 12:00 – 18:00

13:00, 17:00: oprowadzanie kuratorskie: o wystawie opowie kuratorka dr Anna Lipa

15:00 Projekcja filmu „Rzeźbiarz z kamerą” oraz wykład dr hab. Marcina Giżyckiego „O filmach Augusta Zamoyskiego”

Odnalezione niedawno filmy Augusta Zamoyskiego, realizowane w latach 1927-29, są bezcennym dokumentem dającym wgląd – z jednej strony – w życie arystokracji, a z drugiej – bohemy artystycznej tego okresu. Zamoyski utrwalił na taśmach, nie tylko swoich najbliższych, ale też sławnych artystów: Artura Rubinsteina, Adolfa Loosa, Louisa Marcoussisa, Alicję Halicką, Moïse Kislinga, a przede wszystkim Witkacego z kręgiem przyjaciół. Marcin Giżycki, reżyser filmu „Rzeźbiarz z kamerą”, omówi filmy Zamoyskiego w kontekście podobnych realizacji filmowych i działań artystycznych lat dwudziestych XX wieku.

Podczas Weekendu otwarcia wstęp wolny na wystawę i wszystkie wydarzenia!

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Więcej o wystawie: http://muzeumliteratury.pl/wystawa-august-zamoyski-myslec-w-kamieniu/
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy współpracy: Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach „Projektu Zamoyski”.

#ProjektZamoyski

Projekt Zamoyski dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.