W jakim miejscu warto montować fotowoltaikę?

W jakim miejscu warto montować fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne to doskonała inwestycja na czerpanie prądu z Odnawialnych Źródeł Energii. W ostatnich latach stała się bardzo popularna za sprawą korzyści związanych z zabezpieczeniem przed wysokimi cenami energii elektrycznej. Globalny kryzys energetyczny sprawia, że zainteresowanie fotowoltaiką wśród wielu polskich domostw wzrośnie diametralnie w przeciągu najbliższych kilku lat. Powodów jest wiele, jednak rosnące koszty zmuszają nas do poszukiwania alternatywnych sposobów na uporanie się z wysokimi rachunkami. Kiedy już się zdecydujemy, pojawia się pytanie – w jakim miejscu warto zamontować fotowoltaikę?

Fotowoltaika na gruncie — zalety

Fotowoltaika zyskała sławę głównie w gospodarstwach domowych z możliwością montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Firmy fotowoltaiczne proponują także inną opcję – na gruncie. Niezwykle istotną kwestią jest jak najlepsza wydajność oraz całkowite doświetlenie – im więcej światła dociera na panele słoneczne, tym większe rezultaty przyniesie inwestycja. Dlatego decydując się na panele fotowoltaiczne na gruncie, trzeba koniecznie zadbać, aby wydzielić odpowiednią przestrzeń. Na tyle pojemną, aby zmieściła się cała nasza konstrukcja ze stelażami, które zarówno jak panele fotowoltaiczne, mogą być dofinansowywane z rządowych dotacji pod nazwą “Mój Prąd 4.0”.

Należy również zadbać o dobranie optymalnego kąta nachylenia, które wyraźnie zaskutkuje efektywnością pracy całej instalacji. Z zalet fotowoltaiki na gruncie warto jeszcze wymienić brak ograniczeń z powodu powierzchni dachu, które gwarantują większe możliwości do inwestycji w przyszłości. Nie zaleca się jednak samodzielnego montażu. W tej sytuacji warto postawić na specjalistów, którzy odpowiednio dostosują konstrukcję według Waszych preferencji.

Fotowoltaika na dachu — zalety

Z kolei panele fotowoltaiczne na dachu cechują się elastycznością montażu. Dla specjalistów  ten typ instalacji może być wykonywany na każdym typie – dachu płaskim, skośnym czy również kopertowym. Jeżeli zależy nam na walorach estetycznych, to w tej kwestii zdecydowanie warto rozważyć tę opcję montażu paneli fotowoltaicznych, która daje możliwość ukrycia konstrukcji. Jednak należy wziąć pod uwagę regularne czyszczenie przynajmniej raz w roku, by utrzymać wysoką wydajność samej instalacji. Obecnie innowacyjna fotowoltaika sprawia, że zyskujemy energię niezależną od warunków atmosferycznych, choć najbardziej wydajną aurą jest niezaprzeczalnie słoneczna pogoda produkująca nadwyżki energii.

/artykuł sponsorowany/