VII Festiwal Otwarte Mieszkania 2019 – Miasto na Skarpie

UDOSTĘPNIJ
  • 8
  •  
  •  
  •  

VII Festiwal Otwarte Mieszkania 2019.

Zapraszamy do udziału w VII edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”, podczas którego odkryjemy tajemnice nieco zapomnianego, a jednego z najpiękniejszych zakątków stolicy jakim jest Skarpa Warszawska!

Ostatni weekend maja czyli 25 – 26 oraz pierwszy weekend czerwca czyli 1 – 2, zarezerwujcie na eksplorowanie z nami mieszkań, historycznych zabudowań oraz naturalnego ukształtowania Skarpy!

Program weekend 25-26 maja 2019

Przygotowaliśmy dla Was bardzo różnorodne miejsca – bo taka jest właśnie Skarpa, która uległa licznym przekształceniom na przełomie kilku stuleci!
Będziemy zwiedzać pracownie artystów: Barbary Falender na ul. Mostowej, Zbigniewa Maleszewskiego na ul. Bugaj, dawną pracownię Aliny Szapocznikow i Zofii Wolskiej na Brzozowej.
Zajrzymy do cennych założeń historycznych: poznamy niedostępne na co dzień zakamarki kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, zwiedzimy pałac Szustra na Mokotowie, rzadko otwierane Elizeum czy mieszkanie ks. Twardowskiego przy kościele Wizytek.
Odwiedzimy również mieszkańców Skarpy, którzy wpuszczą nas do swoich prywatnych mieszkań na ul. Dynasy, Słonecznej, Chocimskiej czy Górnośląskiej.
Dzięki zaglądaniu do wnętrz obiektów położonych na Skarpie lub w bezpośrednich jej okolicach otrzymacie możliwość spojrzenia na Warszawę z zupełnie nieznanej perspektywy!

Program weekend 1-2 czerwca 2019


Od czerwca do września otworzymy również dla Was kilka miejsc dzięki gościnności właścicieli, niedostępnych na co dzień jak np. jedną z największych rezydencji mieszczańskich międzywojennej Warszawy, willę Żochowskiej, w której mieści się obecnie ambasada Luksemburga.

Oprócz zwiedzania mieszkań przygotowana będzie wystawa na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy Nowym Świecie, gra miejska na terenach Skarpy, wykłady związane z historią, urbanistyką i problemami Skarpy oraz spacery np. po jej staromiejskim odcinku.

Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest spojrzenie na Skarpę jako na wielkoprzestrzenną całość kompozycyjną, tak aby dostrzec jej wyjątkowe znaczenie dla miasta i jego rozwoju. Jako przestrzeń urbanistyczna przez setki lat dawała architektom i urbanistom szeroką gamę możliwości. W końcu XVIII wieku w opisie okolic Warszawy Szymon Bogumił Zug zwrócił uwagę na wyjątkowość Skarpy na tle reszty ukształtowania terenu stolicy: „Miasto to otoczone jest samemi tylko nieprzejrzanymi równinami. […] Dlatego też wzgórza, ciągnące się kręto ku wschodowi na przestrzeni kilku mil niemieckich, przez swoje piękne położenie od strony Wisły, zachęciły właścicieli miejscowych do zabudowania pod panowaniem teraźniejszego króla pomieszkań i ożywienia pochyłości rozmaitemi ogrodami”. Uwagi Zuga były jedynie potwierdzeniem kilkusetletniego wykorzystywania Skarpy jako najlepszego terenu do wznoszenia okazałych rezydencji w Warszawie.

VII Festiwal Otwarte Mieszkania – Miasto na Skarpie, będzie ucztą dla koneserów pięknych przestrzeni oraz niezwykłych historii. Oprócz pokazywania wnętrz zapewniamy wykłady, spacery, grę miejską i wiele innych atrakcji.

Zapisy na stronie internetowej www.tonz.pl

Wydarzenie festiwal na FB – klik

Projekt graficzny – Marek Działek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.