Święto Konstytucji 3 Maja w Łazienkach Królewskich

Święto Konstytucji 3 Maja w Łazienkach Królewskich.

Jeśli chcesz poczuć klimat XVIII-wiecznego życia, wziąć udział w dworskich grach i zabawach oraz obejrzeć barwne stroje i fryzury z epoki, przyjdź do Łazienek Królewskich. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja będzie na Was czekać mnóstwo atrakcji.

Program, który przeniesie Was w II połowę XVIII w., Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wspólnie z Towarzystwem Stanisławowskim. Jego członkowie, występując w strojach z epoki, przybliżą nam codzienne życie sprzed ponad 200 lat. Zobaczycie jak w tamtych czasach wyglądały spotkania towarzyskie, jak się bawiono, czesano i ubierano, a także jakimi akcesoriami się posługiwano.

10.00-17.00, DIORAMA – PRZEDSTAWIENIE TYPOWYCH DLA XVIII W. SPOTKAŃ, GIER I ZABAW DWORSKICH PRZY STAREJ KORDEGARDZIE I PODCHORĄŻÓWCE

Plenerowe pokazy będą trwały siedem godzin – można dołączyć w dowolnym momencie.

 • Stół kawowy (przy Starej Kordegardzie) – prezentacja spotkania przy XVIII-wiecznym stole kawowym, z zachowaniem dbałości o detale zastawy i dekoracji stołowej, a także wyroby cukiernicze z czasów stanisławowskich.
 • Stolik karciany (przy Starej Kordegardzie) – pokaz gry w karty przy przeznaczonym do tego celu stoliku.
 • Piknik (trawnik przy Podchorążówce) – prezentacja zabaw na świeżym powietrzu, z udziałem dziećmi w wieku 3-13 lat, pod opieką guwernantki. Będą m.in. bańki mydlane, czytanie literatury, ciuiciubabka, nauka francuskiego i haftowania.
 • Gra w krykieta (trawnik przy Podchorążówce) – prezentacja gry w krykieta z wykorzystaniem repliki sprzętu sportowego oraz stolika, przy którym gracze będą mogli odpocząć i zapisać wyniki gry.
 • Wróżenie pogody z barometru (przy Starej Kordegardzie) – pokaz działania mechanizmu barometru Goethego, z użyciem repliki urządzenia skonstruowanego przez Torricellego w 1643 r.
 • Stół z akcesoriami (przy Starej Kordegardzie), prezentacja przedmiotów codziennego użytku z XVIII w.

11.30-16.30, PAŁAC NA WYSPIE, POKAZY FRYZUR I UBIORÓW, WYKŁADY

 • 11.30, Pokaz „Pani w buduarze”
  Ludwik Sudawski, mistrz kreacji i fryzjerstwa, zaprezentuje fryzurę XVIII-wiecznej damy, czyli uczesanie à la puff. Pokaz zostanie wzbogacony o elementy wyposażenia damskiego buduaru. Dodatkowo Anna Nurzyńska-Dziemska opowie o tym, jak dbała o siebie kobieta z czasów stanisławowskich.
 • 13.30, Pokaz mody z II połowy XVIII w.
 • 15.30-16.30, Wykłady Anny Nurzyńskiej-Dziemskiej i dr Angeli Sołtys

Anna Nurzyńska-Dziemska opowie o modzie II połowy XVIII w., jako zwierciadle społecznych i politycznych przemian we Francji. Człowiek Oświecenia, świadek historycznych wydarzeń, pragnął zajmować stanowisko w ważnych sprawach, a swoje zdanie manifestował nie tylko werbalnie. Jednym z ważniejszych narzędzi wyrażających poglądy stał się ubiór.

Dr Angela Sołtys podczas prelekcji „Król z narodem, naród z królem” opowie o polityce i politycznych aluzjach w polskiej modzie ostatnich lat I Rzeczypospolitej. Towarzyszyć jej będzie grupa dziewcząt z Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach, ubrana w suknie chemise à la reine.

W godz. 10.00-18.00, można będzie także zwiedzać bezpłatnie wszystkie obiekty Łazienek Królewskich, a w Pałacu na Wyspie oglądać kopię Księgi Konstytucji 3 Maja, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Darmowy wstęp będzie obowiązywał także na wystawę jednego obrazu, na której zostanie wyeksponowane arcydzieło Angeliki Kauffmman, „Ariadna żegnająca Tezeusza”.

Towarzystwo Stanisławowskie, założone w październiku 2016 r., to grupa rekonstrukcji historycznej, której celem jest waloryzacja kulturalnego i politycznego dorobku czasów stanisławowskich oraz europejskiego Oświecenia. Jak podkreślają jego członkowie, panowanie Stanisława Augusta (1764-1795), mimo że zakończone wymazaniem Polski z mapy Europy, jest dla nich ważną epoką, progiem nowoczesności, czasem wielkich nadziei i przemian, których kulminacją było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

3 maja 2017
Muzeum Łazienki Królewskie

WSTĘP WOLNY

Odnośnik do wydarzenia na FB

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.