Stwórzmy inteligentne miasto przyszłości – Cykl spotkań „Przeglądy technologiczne”

Stwórzmy inteligentne miasto przyszłości. Cykl spotkań „Przeglądy technologiczne”.

Warszawa rozpoczyna cykl otwartych spotkań pn. „Przeglądy technologiczne”, których celem jest prezentacja innowacyjnych i technologicznych rozwiązań z obszaru smart city. Pierwsze, pilotażowe już w środę, 10 lipca.

Zapraszamy na cykl otwartych spotkań z firmami działającymi w obszarze ochrony środowiska, gdzie poszczególni uczestnicy dzielić się będą swoimi doświadczeniami z tego zakresu.

Spotkanie „Ochrona środowiska i klimat” w Zodiaku (pasaż Wiecha 4, start o godz. 10.00) to doskonała okazja do wymiany wiedzy, prezentacji innowacyjnych pomysłów i prototypów, dyskusji o technologiach i perspektywach ich zastosowania w przestrzeni miasta. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele  instytucji otoczenia biznesu, organizacji, funduszy inwestycyjnych, korporacji i start-upów oraz samorządu.

Uczestnicy zaprezentują rozwiązania z sektora ochrony środowiska: technologie wspierające walkę o ochronę środowiska i klimat, innowacje ekologiczne związane z ochroną powietrza, efektywnością energetyczną, ochroną klimatu, transportem, odnawialnymi źródłami energii czy fotowoltaiką. Zostaną również omówione rozwiązania z zakresu szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju, w tym technologie służące circular economy i sharing economy.

Warszawa dla klimatu

4 lipca stołeczni radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji. Strategia wyznacza politykę działań zapobiegających i łagodzących negatywne skutki zmian klimatu. Odnawialne źródła energii, więcej zieleni, redukcja emisji CO2, inwestycje w transport publiczny to fundamenty warszawskiego planu.

Już teraz 40 proc. Warszawy pokryta jest roślinnością. Lasy Miejskie otrzymują kolejne hektary pod zalesienia. Na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech lat pojawi się dodatkowe 310 tys. drzew. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew, a obecnie trwa inwentaryzacja zieleni.

Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza. Miasto udzieli blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie.

Ponadto dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.

Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej.

10 lipca 2019, godz. 10:00

Zodiak, Pasaż Wiecha 4

Obowiązują zapisy.

źródło: UM Warszawa
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.