Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii Warszawy

Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii Warszawy.

Czy spacerując po ciągle zmieniającej się i odnawianej Warszawie możemy jeszcze napotkać blizny po wojnie? Śladów po walkach i zniszczeniach jest coraz mniej, dlatego warto ocalić te nieliczne, które pozostały i świadczą o tragicznej historii naszego miasta.

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, m.st. Warszawa przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych w stolicy. Wspólnie z mieszkańcami chcemy opracować mapę zachowanych do dziś postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeniach elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów.

Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie ślady, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety, dostępnego pod TUTAJ

Formularz zawiera rubryki do wypełnienia, które obejmują podstawowe dane: typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie), krótki opis ułatwiający lokalizację, miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza.

Projekt zostanie podsumowany podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt.: „Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”, która odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 r. 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.