Ruszyła 6. edycja budżetu obywatelskiego!

Ruszyła 6. edycja budżetu obywatelskiego!

Już po raz szósty warszawiacy i warszawianki zdecydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. Do dyspozycji mieszkańców jest rekordowa kwota, bo ponad 83 mln zł. Po raz pierwszy można złożyć projekty ogólnomiejskie – dotyczące kilku dzielnic lub całej Warszawy.

– Właśnie wystartowała szósta edycja budżetu obywatelskiego. Od dziś do 10 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. Projekty mogą być różne – montaż hamaków w parkach, organizacja zajęć w domu kultury, remont boiska, budowa nowego placu zabaw czy ścieżki rowerowej – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej – Mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z nowości, czyli możliwości zgłoszenia projektów ogólnomiejskich. Aby dokładnie wyjaśnić mieszkańcom zasady nowej edycji, dziś o godz. 18.00 w każdej dzielnicy odbędą się spotkania otwarcia. Serdecznie zapraszamy wszystkich, który chcą się zaangażować w rozwój naszego miasta! 

– W ciągu pięciu edycji budżetu obywatelskiego warszawianki i warszawiacy rozdysponowali ponad 260 milionów złotych na ponad trzy tysiące projektów, które zostały wybrane z ponad dwunastu tysięcy zgłoszonych. Budżet w tej edycji będzie się rządził nowymi zasadami, które określiła Rada miasta w uchwale przyjętej 11 kwietnia. Zasady będą nowe, ale liczymy na niezmienny entuzjazm mieszkanek i mieszkańców w zmienianiu swojej najbliższej okolicy i decydowaniu o mieście – mówi Magdalena Roguska, radna m.st. Warszawy.

Spotkania otwarcia dla mieszkańców

W dniu inauguracji, 20 maja, o godzinie 18.00 w każdej dzielnicy zostaną zorganizowane spotkania, podczas których mieszkańcy poznają zasady i harmonogram nowej edycji budżetu obywatelskiego, a także plany inwestycyjne dzielnic na najbliższe lata. Nowością jest możliwość zgłaszania pomysłów na poziomie ogólnomiejskim. Warszawianki i warszawiaków, którzy myślą o zgłoszeniu takich projektów, zapraszamy również w poniedziałek, 20 maja, o godz. 18.00 (Pałac Ślubów, pl. Zamkowy 6, sala konferencyjna, parter) na spotkanie, podczas którego urzędnicy wyjaśnią, jakie pomysły można zgłosić, jaki może być ich zakres.

Co nowego w 6. edycji?

  • Większa kwota przeznaczona do dyspozycji mieszkańców – 83 mln złotych, czyli prawie 20 mln więcej niż w poprzednim roku, na realizację projektów warszawiaków.
  • Poziom ogólnomiejski – możliwość zgłoszenia nie tylko projektów dzielnicowych, ale również ogólnomiejskich, dotyczących całego miasta lub kilku dzielnic.
  • To samo kryterium ogólnodostępności we wszystkich dzielnicach. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczące potrzeby ujednolicenia zasad.
  • Zmiana nazwy z „budżet partycypacyjny” na „budżet obywatelski”, zgodnie z regulacjami ustawowymi.
  • Liczba wymaganych podpisów na liście poparcia – zgłaszając projekt dzielnicowy należy dostarczyć listę poparcia zawierającą podpisy 20 mieszkańców z danej dzielnicy, z kolei do projektu ogólnomiejskiego trzeba dołączyć 40 podpisów mieszkańców Warszawy.
  • Zasady głosowania – każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.
  • Więcej głosów decyduje o skierowaniu projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym – co najmniej 50.

Jak zgłosić projekt?

Projekt można zgłosić przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w formie papierowej. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

Wsparcie oferowane mieszkańcom podczas etapu zgłaszania projektów

Dla mieszkańców potrzebujących pomocy w przygotowaniu i zgłoszeniu projektu będą organizowane różne formy wsparcia, m.in. maratony pisania projektów czy dyżury konsultacyjne. Będą to m.in.:

  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów zieleni – 23 maja, godz. 17:00-20:30, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Senatorska 27, sala konferencyjna, I piętro,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów miękkich – 28 maja, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów drogowych – 4 czerwca, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski maraton pisania projektów – 8 czerwca, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56.

 

Harmonogram VI edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie

  • Zgłaszanie projektów – 20 maja – 10 czerwca 2019 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów – 11 czerwca – 8 sierpnia 2019 r.
  • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena – 9 – 26 sierpnia 2019 r. 
  • Głosowanie na projekty – 6 września – 23 września 2019 r.
  • Ogłoszenie wyników głosowania – 3 października 2019 r.
  • Realizacja zwycięskich pomysłów – 2020 r.

Stan realizacji projektów z poprzednich edycji: 1. edycja – 97% (327 zrealizowanych projektów), 2. edycja – 95% (614 zrealizowanych projektów), 3. edycja – 91% (699 zrealizowanych projektów), 4. edycja – 75% (664 zrealizowane projekty), 5. edycja – realizacja rozpoczęła się w 2019 r.  

Wszystkie informacje dotyczące nowej edycji można znaleźć na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu w Warszawie – www.twojbudzet.um.warszawa.pl

W konferencji inaugurującej budżet obywatelski wzięli udział: Aldona Machnowska-Góra – dyrektorka i koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej, Magdalena Roguska – radna m.st. Warszawy, Robert Kempa – burmistrz dzielnicy Ursynów.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.