Rusza warszawski sezon kolarstwa przełajowego

Rusza warszawski sezon kolarstwa przełajowego

W sobotę w Ośrodku Wawelska rusza warszawski sezon kolarstwa przełajowego. Można się już zapisywać na bezpłatny 50-minutowy wyścig organizowany przez Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA i Stowarzyszenie Syrenka CX.

Jesień to czas, gdy większość kolarzy chowa rowery na zimę, ale dla kolarzy przełajowych (cyclocross, CX) to dopiero początek sezonu. W Warszawie zainaugurują go w sobotę 1 października zawody w Ośrodku Wawelska (dawna Skra).

Na czym polega taki wyścig przełajowy? To 50 minutowe zawody na zamkniętej, oznaczonej rundzie o długości około 2,5 km. Kolarze rywalizują na rowerach zbliżonych do rowerów szosowych – z wąską oponą i kierownicą typu baranek. Zakręty, ciasne nawroty, podjazdy i zjazdy, a nawet przeszkody zarówno sztuczne, jak i naturalne, wymagają od zawodników wyjątkowego połączenia wydolności i techniki jazdy na rowerze. Jazda po piachu lub nawet błocie na cienkich, przełajowych oponach dodaje smaku rywalizacji.

Ze względu na krótką trasę wyścigu i jazdę po rundach (okrążeniach), sport ten stanowi świetną rozrywkę dla kibiców. Kolarze są niemal cały czas w zasięgu wzroku, wielokrotnie pokonując te same elementy trasy! Będzie szybko, będą szybkie techniczne zakręty, ale nie zabraknie też miejsc do walki bark w bark w ciasnych zakrętach!

Udział w zawodach jest bezpłatny, są jednak wymagania techniczne – rower przełajowy lub gravel (ale gravele startują z końca stawki) oraz kask sztywny.

Na zawody trzeba się wcześniej zapisać przez formularz elektroniczny.

Planowany harmonogram sobotniej imprezy:

9:00 – 9:30 – rejestracja zawodników

9:30 – 10:00 – udostępnienie rundy na rozgrzewkę

10:00 – 11:00 – wyścig dla dorosłych Puchar Syrenki CX

11:15 – 11:20 – wyścig dla dzieci urodzonych w roku 2017 i młodszych

11:25 – 11:35 – wyścig dla dzieci urodzonych w roku 2013 i młodszych

11:40 – 12:00 – ogłoszenie wyników, dekoracja

Dzieci mogą startować na dowolnych rowerach, ale muszą mieć kaski. Wyścigi dziecięce zostaną zorganizowane na uproszczonej trasie. Wyścig maluchów potrwa 5 minut, starszaków – 10 minut.

Można dołączyć też do wydarzenia na Facebooku(otwiera się w nowej karcie).


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama