Rusza nowy cykl webinariów o ważnych zmianach w prawie dla przedsiębiorców

Rusza nowy cykl webinariów MRPiT o ważnych zmianach w prawie dla przedsiębiorców

Nowe Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dot. sukcesji firm rodzinnych – to tematy, które będą omawiane przez cały listopad – w każdy poniedziałek, środę i piątek – podczas webinariów MRPiT. Chcemy dotrzeć do przedsiębiorców z rzetelną wiedzą na temat kluczowych zmian prawnych, które dla nich przygotowaliśmy.

Webinaria będzie można oglądać w poniedziałki, środy i piątki zawsze o godz. 11 na https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sezon-na-wiedze-webinaria i na kanale YouTube Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Program webinarów:

  • 2 listopada 2020 r. (poniedziałek), godz. 11PZP: Najważniejsze zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych z perspektywy wykonawców
  • 4 listopada 2020 r. (środa), godz. 11 Wsparcie dla przedsiębiorców: Turystyczny Fundusz Zwrotów i Turystyczny Fundusz Pomocowy
  • 6 listopada 2020 r. (piątek), godz. 11 Budownictwo: Rozwój budownictwa mieszkaniowego w filarze społecznym i komunalnym
  • 9 listopada 2020 r. (poniedziałek), godz. 11 PZP: Regulacje dot. umów w sprawie zamówienia publicznego w nowym pzp ważne dla przedsiębiorców

Pełen program webinariów dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sezon-na-wiedze-webinaria

– Pracujemy razem z przedsiębiorcami po to, aby warunki prowadzenia biznesu w Polsce były coraz lepsze i bardziej przyjazne. Stoją za tym konkretne rozwiązania i o nich chcemy mówić w gronie osób, które mogą z nich realnie skorzystać. Dlatego zapraszam zarówno doświadczonych przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero wchodzą do świata biznesu, do uczestniczenia w naszych webinariach, w trakcie których eksperci. przedstawiciele administracji publicznej wyjaśnią szczegóły nowych rozwiązań i usprawnień. To będzie prawdziwa pigułka wiedzy. Warto poświęcić czas i dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z nowych rozwiązań, które dzieją się tu i teraz – zachęca Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Prawo zamówień publicznych

Reforma PZP została przygotowana po to aby wzmocnić pozycję i zagwarantować lepszą ochronę praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych. Pozwoli ona zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością. Ważnym celem nowego PZP ,ma być również zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach. Rozwiązania te mają również przyczynić się do zwiększenia efektywności wydawania pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną.

Ułatwienia w procesie budowlanym

Zmiany w procesie budowlanym przeprowadziliśmy po to, aby uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny w budownictwie. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Dzięki reformie przepisów znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.

Rozwiązania dla branży turystycznej

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet rozwiązań dla turystyki to m.in. preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Sukcesja firm rodzinnych

MRPiT od kilku lat pracuje nad poprawą otoczenia prawnego procesów związanych z sukcesją firm, tak aby zapewnić rozwój przedsiębiorstw z pokolenia na pokolenie.

Od początku 2020 r. możliwa jest sukcesja decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem (koncesje, pozwolenia). Dotyczy to sprzedaży albo darowizny firmy, a także powołania tymczasowego przedstawiciela. Będzie on, w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wykonywał prawa z jego udziału, mimo że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze zakończone przed notariuszem albo w sądzie, a kontynuacja działalności przedsiębiorstwa wymaga współdziałania spadkobierców.

Źródło informacji: MRPiT

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.