Roboty ziemne – pierwszy etap budowy domu

Jak głosi znane przysłowie: „Nie zaczyna się budowy domu od dymu z komina”. To przygotowanie gruntu pod fundamenty jest pierwszym i najważniejszym etapem wznoszenia każdej inwestycji. Dopiero potem można nieco swobodniej przejść do kolejnych kroków. Zanim jednak się to wydarzy, warto bliżej przyjrzeć się pracom ziemnym. W końcu od nich zależy trwałość i stabilność całego obiektu.

Jak wyglądają przygotowania do robót ziemnych?

Na samym początku niezbędne są badania geotechniczne. Dzięki nim fachowcy znajdą odpowiednie do wzniesienia fundamentów miejsce na danym terenie. W efekcie tych robót ziemnych będzie też wiadomo, na jakiej głębokości powinny znaleźć się konstrukcje. Czego jeszcze można się dowiedzieć z badań geotechnicznych? Przede wszystkim o składzie gruntu, jego ciężarze objętościowym oraz poziomie wód gruntowych. Uzbrojeni w taką wiedzę specjaliści gwarantują bezproblemowe, bezpieczne i spełniające wszelkie normy roboty ziemne.

Dopiero teraz można przystąpić do właściwych prac, które obejmują wytyczenie obrysu budynku wraz ze zmierzeniem głębokości fundamentów i wykopami pod ławy. W tym celu można wykorzystać zarówno siły własne (przy użyciu łopat), jak i wspomóc się koparkami. Efekty pozostają takie same. Firmom zależy jednak na czasie, więc w większości przypadków zaprzęgają ciężki sprzęt do robót ziemnych. To oczywiście generuje sporą ilość odpadów gruntowych. Kontenery na gruz są więc koniecznością. Jeśli korzysta się z pomocy profesjonalistów, można mieć pewność, że będą mieć je ze sobą. W każdym innym przypadku trzeba zadbać o to na własną rękę. Jednak część ziemi nadaje się do późniejszego wykorzystania i nie warto jej wyrzucać poza obręb działki. Tak zwany humus, czyli warstwa gleby roślinnej, może się przydać w późniejszych pracach ogrodowych. Prawdziwi fachowcy potrafią rozróżnić rodzaj ziemi i zasugerować najkorzystniejsze rozwiązania w tym zakresie.

Przy właściwych wykopach specjaliści zajmują się deskowaniem i tym podobnymi czynnościami, które mają na celu zabezpieczenie miejsca budowy. Następnie roboty ziemne polegają na wykopach szerokoprzestrzennych (na mało spoistych gruntach) lub wąskoprzestrzennych (niepodpiwniczone domy). Tam, gdzie konieczne są głębsze rowy do ław, stosuje się metodę mieszaną. Na sam koniec zaś wyznacza się miejsce ustanowienia fundamentów, montuje się ławy drutowe, a na wszystko wylewa się tzw. chudy beton.

Gdzie znaleźć fachowców i ile kosztują roboty ziemne?

Ponieważ prace ziemne są dosłownie fundamentem całego domu, należy skorzystać z pomocy uznanych profesjonalistów. Tylko oni zapewniają bezpieczne wykonanie, które spełnia najwyższe standardy. Nie musi to jednak oznaczać ogromnych kosztów. Dzięki sporej konkurencji roboty ziemne nie należą do najdroższych usług.

Wystarczy skorzystać z serwisu zleceniomat.pl, aby znaleźć najatrakcyjniejszą cenowo ofertę w okolicy. W kilka minut można znaleźć skuteczną firmę budowlaną, która podejmie się zlecenia w dogodnym terminie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.