Rejs Niepodległości – podsumowanie roku 2018

fot. Piotr Lewandowski

Rok 2018 był rokiem szczególnym ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z większych wydarzeń związanych z uczczeniem tego jubileuszu jest Rejs Niepodległości. To żegluga dookoła świata legendarną polską fregatą-Darem Młodzieży. Na statku wśród załogi są także młodzi ludzie z całej Polski, którzy pełnią funkcję ambasadorów ojczyzny. Organizatorami rejsu są: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl, a głównym sponsorem jest PKN ORLEN.

20 maja 2018 roku Dar Młodzieży wyruszył z Gdyni w rejs dookoła świata. Minister Marek Gróbarczyk podczas ceremonii wpłynięcia przekazał załodze przesłanie, które brzmiało: „Powiedz światu, jak Polska jest piękna!”. Od tamtego czasu Biała Fregata odwiedziła siedemnaście portów. Zawsze budziła duże zainteresowanie lokalnej społeczności. Na statku odbywały się spotkania dyplomatyczne, wydarzenia kulturalne i odwiedziny Polonii.

Młodzież, która bierze udział w rejsie to laureaci konkursu, którzy zostali podzieleni na grupy przyporządkowane do kolejnych etapów wyprawy. Co kilka miesięcy na statku zmienia się cała ekipa młodzieży.

11 listopada 2018 roku Dar Młodzieży stał w porcie w Osace. Odbyły się tam oficjalne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystej mszy świętej ks. Jerzy Limanówka SAC polecił młodzieży, by nie tylko wspominała ojczyznę sprzed 100 lat, ale także myślała o tym, jak Polska będzie wyglądała za 100 lat.

Głównym wydarzeniem Rejsu Niepodległości będzie obecność na Światowych Dniach Młodzieży. W styczniu 2019 roku Dar Młodzieży zacumuje w Panamie, a wszyscy laureaci wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Obecnie statek z polską młodzieżą znajduje się na oceanie pomiędzy Los Angeles a Acapulco i tam przywita Nowy Rok. Cała załoga Rejsu Niepodległości życzy wszystkim Polakom na 2019 rok: spełnienia marzeń, radości, szczęścia, satysfakcji, zdrowia i miłości. Szczęśliwego Nowego Roku!

Głównym sponsorem Rejsu Niepodległości jest PKN Orlen, oficjalnym sponsorem Tauron Polska Energia, a partnerem jest Polska Fundacja Narodowa.

Rejs można obserwować tu – klik

źródło: materiały prasowe

 

fot. Piotr Lewandowski
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.