Przegląd filmów tureckich w ramach cyklu „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”

UDOSTĘPNIJ

Przegląd filmów tureckich listopad 2016 listopad 2017

Przegląd filmów tureckich jest projektem towarzyszącym polsko-tureckiemu cyklowi wykładowemu Sześć wieków relacji polsko-tureckich. Oprócz wykładów i debat na temat stosunków Polski i Turcji w sferze polityki, gospodarki i kultury, pragniemy pokazać widzom mało znane w Polsce współczesne kino tureckie ostatnich lat.

Projekcje filmowe odbywać się będą w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie, od 18 listopada 2016 r. do końca listopada 2017 r., raz w miesiącu (w wybrany piątkowy wieczór).

Najbliższe projekcje:

18 listopada 2016 r. (piątek) godz. 19:00 – Mój ojciec i mój syn” scenariusz i reżyseria: Çağan Irmak, 2005 rok

Mój ojciec i mój syn to uniwersalna opowieść o trudnych relacjach międzyludzkich, przedstawiająca historię trzech pokoleń jednej rodziny. Główny bohater, Sadık, wbrew woli ojca, jako młody chłopak opuszcza rodzinny dom, aby studiować dziennikarstwo. W Stambule przeżywa ciężkie chwile: żona umiera przy porodzie, a on sam jest więziony w związku z wydarzeniami politycznymi. Po latach Sadık postanawia zabrać syna Deniza do rodzinnej wioski, wrócić do dawno niewidzianej matki i ojca, z którym nie rozmawiał od lat… Zapraszamy na klimatyczne kino, które wciąga, bawi i porusza.

16 grudnia 2016 r. (piątek) godz. 19:00 – Puszka Pandory”  reżyseria: Yeşim Ustaoğlu, 2008 rok

Puszka Pandory to  historia mieszkającej w Stambule rodziny – dwóch sióstr i brata, którzy na wieść o zaginięciu matki Nusret wyruszają na poszukiwania w okolice jej domu w górach. Po odnalezieniu staruszki zabierają ją do Stambułu. Tam okazuje się, że kobieta jest chora na Alzheimera i nie odnajduje się w wielkim mieście.

Wstęp wolny,  ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja:

  • w Punkcie Informacji zamkowej
  • telefonicznie: 22 35 55 170
  • mailowo: m.smolinska@zamek-krolewski.pl

Organizatorem przeglądu jest Zamek Królewski w Warszawie, partnerem – Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Sponsorem przeglądu filmów tureckich jest firma VESTEL

Źródło

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.