Przegląd filmów tureckich w ramach cyklu „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”

Przegląd filmów tureckich listopad 2016 listopad 2017

Przegląd filmów tureckich jest projektem towarzyszącym polsko-tureckiemu cyklowi wykładowemu Sześć wieków relacji polsko-tureckich. Oprócz wykładów i debat na temat stosunków Polski i Turcji w sferze polityki, gospodarki i kultury, pragniemy pokazać widzom mało znane w Polsce współczesne kino tureckie ostatnich lat.

Projekcje filmowe odbywać się będą w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie, od 18 listopada 2016 r. do końca listopada 2017 r., raz w miesiącu (w wybrany piątkowy wieczór).

Najbliższe projekcje:

18 listopada 2016 r. (piątek) godz. 19:00 – Mój ojciec i mój syn” scenariusz i reżyseria: Çağan Irmak, 2005 rok

Mój ojciec i mój syn to uniwersalna opowieść o trudnych relacjach międzyludzkich, przedstawiająca historię trzech pokoleń jednej rodziny. Główny bohater, Sadık, wbrew woli ojca, jako młody chłopak opuszcza rodzinny dom, aby studiować dziennikarstwo. W Stambule przeżywa ciężkie chwile: żona umiera przy porodzie, a on sam jest więziony w związku z wydarzeniami politycznymi. Po latach Sadık postanawia zabrać syna Deniza do rodzinnej wioski, wrócić do dawno niewidzianej matki i ojca, z którym nie rozmawiał od lat… Zapraszamy na klimatyczne kino, które wciąga, bawi i porusza.

16 grudnia 2016 r. (piątek) godz. 19:00 – Puszka Pandory”  reżyseria: Yeşim Ustaoğlu, 2008 rok

Puszka Pandory to  historia mieszkającej w Stambule rodziny – dwóch sióstr i brata, którzy na wieść o zaginięciu matki Nusret wyruszają na poszukiwania w okolice jej domu w górach. Po odnalezieniu staruszki zabierają ją do Stambułu. Tam okazuje się, że kobieta jest chora na Alzheimera i nie odnajduje się w wielkim mieście.

Wstęp wolny,  ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja:

  • w Punkcie Informacji zamkowej
  • telefonicznie: 22 35 55 170
  • mailowo: m.smolinska@zamek-krolewski.pl

Organizatorem przeglądu jest Zamek Królewski w Warszawie, partnerem – Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie. Sponsorem przeglądu filmów tureckich jest firma VESTEL

Źródło

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.