Abakanowicz, Mitoraj, Beuys i Hasior na prestiżowej Aukcji Rzeźby

Abakanowicz, Mitoraj, Beuys i Hasior na prestiżowej Aukcji Rzeźby

2 miliony złotych zapłacił za rzeźbę „Ptak” Aliny Szapocznikow anonimowy kolekcjoner sztuki. Niemal 3,5 miliona to całkowity obrót z wiosennej aukcji poświęconej wyłącznie rzeźbie. To aż dwa rekordy, które dowiodły, że rzeźba przestała być w Polsce gorszą siostrą malarstwa.

Druga w tym roku edycja prestiżowej Aukcji Rzeźby odbędzie się już 17 listopada 2016 roku w DESA Unicum. Pojawią się na niej dzieła nie tylko najważniejszych polskich twórców, takich jak Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj czy Władysław Hasior, ale też praca jednej z największych gwiazd światowej sztuki – Josepha Beuysa.

Magdalena Abakanowicz to – obok Aliny Szapocznikow i Katarzyny Kobro – jedna z najważniejszych polskich rzeźbiarek. Rozpoznawalna na całym świecie, wystawiana w najlepszych galeriach i sprzedawana przez najlepsze domy aukcyjne – jest jedną z najchętniej kupowanych polskich artystów. Jej prace notują stały wzrost cen. Potrafią osiągać kwoty przekraczające równowartość 1,5 miliona złotych. Na jesiennej Aukcji Rzeźby pojawią się aż trzy unikatowe prace artystki. Wśród nich rzeźbiarski zapis refleksji nad życiem człowieka w totalitaryzmie – „Jonas”. Anonimowa sylwetka ludzka pozbawiona głowy to przykład charakterystycznego stylu artystki. Cena wywoławcza pracy wynosi 90 tysięcy złotych, a jej wartość szacuje się na 200 tysięcy.

Ciekawym dziełem Abakanowicz jest także instalacja „Orchid Brown”. Należy ona do grupy prac artystki nazywanych „abakanami”. Nowatorskie „tkane rzeźby” po raz pierwszy zostały pokazane poza granicami Polski w latach 60. Szybko wzbudziły sensację w artystycznym środowisku, przynosząc ich autorce pierwszą nagrodę na Biennale w São Paulo i międzynarodową sławę. „Orchid Brown” to jeden z niezwykłych przykładów tych oryginalnych realizacji artystycznych. Cena wywoławcza pracy to 40 tysięcy złotych.

wladyslaw-hasior
"Arka" Władysława Hasiora

Na licytacji pojawi się również nawiązująca do biblijnej historii „Arka” Władysława Hasiora (cena wywoławcza: 80 tysięcy złotych). W tej niezwykłej pracy artysta wykorzystuje przedmioty codziennego użytku: zużyte stare zabawki, fragmenty zdjęć, firanki i sreberka z czekolady. Jeszcze dekadę temu ceny dzieł rzeźbiarza wahały się między 5 a 16 tysięcy złotych. Dziś należy on do grona najlepiej sprzedających się polskich artystów, a jego prace od lat zyskują na wartości.

igor-mitorajRzeźba Igora Mitoraja

Wśród najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie rzeźbiarzy znajdzie się także Igor Mitoraj. Ciekawostką jest licząca jedynie 15 centymetrów miniaturowa praca artysty, którą można będzie licytować od niewielkiej kwoty – 2,4 tysiąca złotych.

Koneserów sztuki współczesnej mile zaskoczy obecność rzeźby Josepha Beuysa. Prace kontrowersyjnego artysty znajdują się obecnie w każdym liczącym się muzeum sztuki współczesnej na świecie. Niektóre z dzieł rzeźbiarza potrafią osiągnąć niebotyczne sumy. Tak stało się z pracą „Point of time: The Massacre of Munich”, która została na początku tego roku sprzedana w domu aukcyjnym Christie's za ponad 4 miliony złotych. Na Aukcji Rzeźby pojawi się jeden z przykładów oryginalnego stylu Beuysa. Niewielkie „Intuition” (cena wywoławcza: 2 tysięcy złotych) to oryginalna odpowiedź na wydarzenia z 1968 roku. Z kolei wśród wielu przykładów sztuki awangardowej kubizm reprezentować będzie „Wyznanie” Jeana Lamberta-Ruckiego. Rzeźbiarz znany jest jako współtwórca stylu art déco. W pierwszych latach pobytu w Paryżu dzielił pracownię z samym Modiglianim. Uwagę miłośników tzw. stylu zakopiańskiego przyciągnie również futurystyczna „Tańcząca” Wacława Popowskiego.


Aukcja Rzeźby: 17 listopada 2016 roku, godz. 19:00
Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 5-17 listopada, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek- piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota)
Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Rzeźby oraz katalog aukcyjny w wersji

elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum – klik

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.