Promocja książki „Wojna wtedy nad Polską szalała” oraz koncert Karola Radziwonowicza

„Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914-1920” promocja książki oraz koncert Karola Radziwonowicza.

W środę, 5 lutego 2020 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące najnowsze wydawnictwo Muzeum – antologię tekstów autobiograficznych, dokumentów oraz fotografii ze zbiorów Muzeum Literatury autorstwa pisarek i pisarzy uczestniczących w zmaganiach o niepodległość.

W programie wieczoru: o książce opowie prof. dr hab. Grzegorz Bąbiak oraz autorzy publikacji Małgorzata Wichowska, Agnieszka Papieska i Andrzej St. Kowalczyk. Wieczór uświetni koncert Karola Radziwonowicza, który zagra utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego.

Wstęp wolny.

Celem książki jest zgromadzenie, w znakomitej większości niepublikowanych, listów, dzienników, pamiętników, dokumentów i fotografii, które ukazują udział pisarek i pisarzy, artystów oraz wielkich osobistości, w dramatycznych wydarzeniach okresu 1914-1920, kiedy na froncie Wielkiej Wojny odbywała się również walka o odzyskanie przez Polskę niepodległości, a następnie o utrzymanie granic tworzącego się państwa.
Ideą albumu jest przywołanie autentycznych źródeł, osobistych zapisków, nieprzetworzonych literacko listów, pamiętników, dzienników, dokumentów i fotografii z archiwum pisarzy powiązanych z działalnością Legionów Polskich oraz walką o niepodległość w latach 1914-1920.
W antologii Muzeum Literatury znajdziemy takie nazwiska jak Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Ignacy Jan Paderewski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Władysław Broniewski, Maria Dąbrowska, Jerzy Żuławski, Henryk Sienkiewicz, czy Andrzej Strug. Książka ukazuje różne oblicza wojny, od zmagań frontowych po gehennę ludności cywilnej. Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami wojennymi, portretami oraz skanami dokumentów, wśród których znalazły się reportaże autorstwa Mariana Dąbrowskiego, Januarego Grzędzińskiego i Jana Bułhaka czy plakaty propagandowe autorstwa Kazimierza Malewicza.

FB: https://www.facebook.com/events/2491667034408635

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.