Porady dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Porady dla opiekunek osób starszych w Niemczech
Fot. pexels.com

Opieka osób starszych w Niemczech może być bardzo satysfakcjonującym i rozwijającym doświadczeniem. Jednocześnie często jest to jednak praca wymagająca zarówno siły fizycznej, jak i odporności psychicznej. Jak sprawić, by praca w roli opiekunki w kraju naszych zachodnich sąsiadów wiązała się z pozytywnymi emocjami? Oto kilka porad dla opiekunek osób starszych szukających zatrudnienia w Niemczech.

Praca dla opiekunek w Niemczech – zalety

Przede wszystkim odpowiedzmy na pytanie, dlaczego w ogóle warto pracować w charakterze opiekunki w Niemczech, skoro seniorów nie brakuje też w Polsce. Nie ukrywajmy: dużą zaletą wyjazdu za granicę są pieniądze – opieka osób starszych w Niemczech może zapewnić nawet trzykrotnie wyższe zarobki niż średnie wynagrodzenie w Polsce.

Zalet jest jednak więcej. Praca dla opiekunek w Niemczech wymaga codziennego używania języka niemieckiego, co stanowi dobry pretekst do rozwinięcia umiejętności językowych, przydatnych także w pracy w Polsce. Wyjazd za granicę to też szansa na nabranie samodzielności, zapoznanie się z inną kulturę i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy.

Chcesz poczytać więcej o zaletach tej pracy? Zapoznaj się z tym artykułem: https://caringpersonnel.pl/poradnik/zalety-pracy-jako-opiekunka-seniora/!

Opieka osób starszych w Niemczech – porady

Opieka nad seniorem, jak zaznaczyliśmy na wstępie, bywa jednak wymagająca. Jak zatem sprawić, by pobyt w Niemczech był doświadczeniem jak najbardziej pozytywnym? Weź pod uwagę następujące porady:

  1. Nie pracuj na czarno – nie daj się namówić na pracę na czarno i teksty o „formalnościach utrudniających współpracę i zmniejszających zarobek”. Umowa jest nie tylko podstawą do wypłacenia Ci należności finansowych, ale też potwierdzeniem, jaki zakres obowiązków obejmuje Twoja praca. Pracy najlepiej szukać na stronach specjalnych organizacji, na przykład tutaj: https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy.
  2. Dobierz ofertę do swojego doświadczenia – wyższe zarobki mogą być kuszące, ale nie warto dla nich koloryzować, mówiąc o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Z reguły im wyższa jest płaca, tym bardziej wymagająca jest opieka nad seniorem. Dobrze zastanów się, w czym jesteś dobra, co możesz dać podopiecznemu i w jakim stopniu znasz niemiecki – Twój pobyt w Niemczech powinien być pozytywnym doświadczeniem dla obu stron.
  3. Znaj swoje prawa – …i nie bój się o nich mówić wprost. Praca opiekunki nie polega na byciu na każde zawołanie i spełnianiu zachcianek seniora (lub jego rodziny) od rana do nocy. Umowa powinna uwzględniać zakres obowiązków i wskazywać czas, jaki dziennie masz poświęcać seniorowi. Zwracaj uwagę, gdy zapisy umowy nie są respektowane.

Sprawdź oferty pracy Caring Personnel

Jeżeli interesuje Cię praca w roli opiekunki w Niemczech, zapoznaj się z ofertami, które regularnie są publikowane na stronie Caring Personnel – organizacji pośredniczącej między pracodawcami a pracownikami. Sprawdź oferty pracy Caring Personnel na caringpersonnel.pl.

/artykuł sponsorowany/

Reklama