Polski dron Hermes laureatem w konkursie „Dobry Wzór 2019”

KGHM Polska Miedź po raz pierwszy przyznało nagrodę Wzór Roku Dla Zrównoważonego Rozwoju w XXVI edycji konkursu „Dobry Wzór” 2019, zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał ją dronoid Hermes V8M zaprojektowany przez Sławomira Huczałę i wyprodukowany przez firmę Spartaqs Sp. z o.o. Dron otrzymał również nagrodę jury konkursu w kategorii Nowe Technologie

KGHM Polska Miedź zostało w tym roku partnerem konkursu „Dobry Wzór”, którego celem jest promowanie polskiego designu. Spółka ustanowiła nagrodę specjalną Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju. „Zrównoważony Rozwój to zasada, której hołdujemy w KGHM. Za wynikami przedsiębiorstwa i zwiększeniem efektywności, idzie też troska o społeczność lokalną, każdego pracownika i środowisko naturalne” – wyjaśnił Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji, KGHM Polska Miedź.

Jazownik podkreślił, że spółka wykorzystuje nowe technologie również dla zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom. I właśnie drony są testowane przez KGHM w akcjach ratowniczych pod ziemią. „Drony mogą wesprzeć ratownika w akcji podziemnej. To jest ten aspekt, na który nie tylko czekają rodziny górników, ale również my. Tym bardziej się cieszę, że polskie firmy, które zaczynają pojawiać się w tym obszarze, pozwalają windować polską gospodarkę, lecieć w górę, tak jak drony” – zaznaczył dyrektor Jazownik.

„To jest bardzo wielkie wyróżnienie, ponieważ tego typu konstrukcji na rynku jest wiele – powiedział odbierając nagrodę projektant Hermesa VSM, Sławomir Huczała. – Celem naszego zespołu było stworzenie konstrukcji, która nie tylko będzie idealnie wykonywała swoje zadanie, będzie bezpieczna i solidna, ale również wyróżni się ciekawym designem” – dodał. Poinformował też, że obecnie w jego zespole trwają prace na tworzeniem specjalnych dronoidów dla górnictwa.

„Bardzo się cieszymy, że taka firma jak KGHM zauważa istotę wzornictwa jako innowacji. Nie mieliśmy nigdy wątpliwości, że tak jest. Dlatego tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że KGHM zechciał przyznać nagrodę w tym obszarze” – podkreśliła Bożena Gargas, prezes Zarządu Instytutu Wzornictwa przemysłowego.

W tegorocznym konkursie interdyscyplinarne jury przyznało 24 nagrody główne Dobry Wzór w siedmiu sferach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, a także Nowe Technologie. W tej ostatniej kategorii jedną z równorzędnych nagród głównych otrzymał uhonorowany przez KGHM dronoid Hermes V8M, stworzony przez polskich projektantów oraz skomponowany z części wytworzonych w Polsce.

Oprócz nagrody KGHM Polska Miedź wyłoniono jeszcze 5 laureatów nagród specjalnych:

– Wzór Roku dla Kultury – nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało okno dachowe FPP-V preSelect MAX wyprodukowane przez Fakro,

– Wzór Roku – nagrodę Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla polskiego produktu przyznano serwisowi internetowemu Prawo.pl,

– Produkt Roku – nagroda Agencji Rozwoju Przemysłu dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu przypadła robotowi mobilnemu Mobot AGV FlatRunner MW, którego producentem jest P.P.H. Wobit E.K.J. OBER s.c.,

– Wzór Roku dla Integracji – nagrodę patrona konkursu Integracji LAB przyznano strzemionom jeździeckim KNEE PROTECT SOLUTION firmy Winderen.

Tytuł Designera Roku 2019 zdobył Jarosław Szymański, projektant i m.in. współwłaściciel nowej marki DOKI.

 
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP / FOTO: PAP/M. Kmieciński 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.