PKO Bank Polski wprowadził złotego do bezpośrednich rozliczeń w Singapurze

PKO Bank Polski we współpracy z jednym z największych banków z Singapuru – OCBC, wprowadził złotego do wzajemnych rozliczeń.

Tym samym klienci banku uzyskali możliwość płacenia bezpośrednio w polskiej walucie w transakcjach dwustronnych, z pominięciem różnic kursowych oraz prowizji dla banków pośredniczących.

„PKO Bank Polski jest biznesowo zaangażowany w różnych rejonach świata. Cały czas dążymy do tego, by skrócić czas transferu środków ze wszystkich tych obszarów” – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP, nadzorujący Obszar Bankowości Międzynarodowej i Transakcyjnej.

Według niego, skrócenie procesu transferu środków jest możliwe dzięki kontaktom międzynarodowym z bankami korespondentami PKO BP.

„Rachunki, które posiadamy w tamtych bankach i odpowiednie rachunki tamtych banków u nas, nie tylko przyspieszają transfer środków, ale też dają możliwość korzystania z szerokiej tabeli walut, w których realizujemy rozliczenia międzynarodowe” – dodaje Maks Kraczkowski.

Aktualnie PKO Bank Polski rozlicza transakcje bezpośrednio w 23 walutach świata, w tym tak egzotycznych, jak dolary singapurskie, hongkońskie czy nowozelandzkie.

Radosław Ptaszek, dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO BP, zwraca uwagę, że niektóre banki w Polsce oferują znacznie więcej walut do rozliczeń zagranicznych. „Ale tak naprawdę one nie robią tego bezpośrednio, tylko poprzez swoje banki-matki, gdzieś na świecie. Jeśli my mówimy, że obsługujemy bezpośrednio, to znaczy, że mamy tam banki partnerskie” – mówi Radosław Ptaszek.

Oznacza to, że korzystając z pośrednictwa tylko jednej instytucji finansowej klient może na przykład do Singapuru wysłać pieniądze, zapłacić fakturę w danej walucie i wymienić bezpośrednio złotego na singapurskie dolary (z pominięciem przeliczania na euro lub dolary).

Według Radosława Ptaszka, największym wyzwaniem tego obszaru działalności bankowej jest posiadanie kontrahentów w różnych strefach czasowych. „Ponadto każdy kraj ma swój własny wewnętrzny system rozliczeniowy, tak jak u nas ELIXIR. Musimy wiedzieć, jak do niego się dostać oraz jak sformatować transakcję, żeby była automatyczna i poprawna” – mówi dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO BP.

„Jesteśmy zobligowani przestrzegać wielu regulacji zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, czyli odpowiednio filtrować transakcje” – dodaje Radosław Ptaszek.

„PKO Bank Polski stara się, żeby współpraca z bankiem – zarówno w Polsce, jak i globalnie – przebiegała po korzystnych cenach dla naszych klientów, zarówno biznesowych, jak i detalicznych” – podkreśla wiceprezes Kraczkowski.

Rozliczenia międzynarodowe były jednym z tematów zorganizowanego przez PKO BP 24 października 2019 r. w Warszawie Międzynarodowego Seminarium Bankowości (PKO International Banking Seminar). Konferencja zgromadziła przedstawicieli 65 banków ze wszystkich regionów świata. Były to osoby zarządzające bankowością zagraniczną.

Celem spotkania było pogłębienie relacji i nawiązanie nowych kontaktów biznesowych w zakresie bankowości zagranicznej. „PKO BP po raz trzeci organizując tego typu wydarzenie daje jasny sygnał, że jesteśmy bankiem z dużymi aspiracjami międzynarodowymi, które mają pokrycie w sieci naszych kontaktów globalnych” – mówi Maks Kraczkowski.

PKO Bank Polski jest korporacyjnie obecny w Niemczech, Czechach, wkrótce będzie także na Słowacji. Współpracuje z 1300 bankami z całego świata. „Towarzyszymy przedsiębiorcom, firmom w ich rozwoju naturalnym zarówno w Polsce, ułatwiamy rozwój w Europie, a dzięki bankowości korespondenckiej w dużej mierze usprawniamy ich obecność biznesową na świecie” – podsumowuje wiceprezes Kraczkowski.

 
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.