O Ricie Sacchetto – wykład Małgorzaty Geron

16 lutego (niedziela) o godz. 13.00 zapraszamy na wykład Małgorzaty Geron „Rita Sacchetto. Od obrazów tanecznych do tańca formistycznego.”

Wykład w ramach wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wstęp wolny!


W 1915 roku w Berlinie August Zamoyski poznał Ritę Sacchetto. Rzeźbiarz zakochał się w niej bez pamięci i w 1917 roku wywołał potężny skandal towarzyski i ożenił się z Sacchetto. W skutek mezaliansu August został wyklęty przez swoją rodzinę i wydziedziczony. To pod wpływem Rity Zamoyski ostatecznie zdecydował się wkroczyć na ścieżkę artystyczną. Wkrótce para zamieszkała w Zakopanem, gdzie z impetem weszła w świat awangardy artystycznej.


Rita Sacchetto (1880? – 1959) była światowej sławy tancerką. Uznanie przyniosły jej obrazy taneczne. Przedstawienia inspirowane znanymi obrazami, stanowiły syntezę plastyki, muzyki, pantomimy i tańca, wpisując się w nurt tzw. „wolnego tańca”. Artystka występowała od 1905 roku niemal w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Z powodzeniem grała również w filmach, produkowanych przez słynną kopenhaską Nordisk Film.

Ciekawym etapem w rozwoju jej kariery artystycznej był pobyt w Polsce. Od 1918 roku przez niemal dziesięć lat mieszkała wraz ze swoim mężem rzeźbiarzem Augustem Zamoyskim w Zakopanem, gdzie prowadziła znaną szkołę tańca. W tym okresie Sacchetto współpracowała z Formistami, tworząc oryginalną koncepcję tańca formistycznego, prezentowanego poza Polską między innymi także w Monachium, Wiedniu i Pradze. Jej pokazy szeroko opisywane w prasie, inspirowały wielu artystów z kręgu awangardy.


FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.