Nowy rok w Koperniku – w 2019 roku odwiedzę Centrum Nauki Kopernik!

Nowy rok w Koperniku.


W KOPERNIKU

Od początku 2019 r. centrum i planetarium są otwarte także w poniedziałki (poza pierwszym poniedziałkiem miesiąca). Dzięki temu dostępnych jest więcej biletów i łatwiej zaplanować wizytę.



Już teraz zapraszamy na wystawę czasową Zmierz się!  To ponad 30 eksponatów, dających możliwość zapoznania się z metodami dokonywania różnorodnych pomiarów i pozwalających zbadać kondycję swojego ciała. To okazja by przetestować własne poczucie czasu, określić szybkość reakcji, wrażliwość na dotyk i temperaturę. Z tematyką nowej wystawy związane będą także inne aktywności – miniwarsztaty, pokazy, zajęcia w laboratoriach. Zmierz się! Będzie dostępna od 14 marca i zastąpi ekspozycję czasową Powietrze – więcej niż nic, którą pożegnamy 24 lutego.



Wystawy stałe są w Koperniku bardzo zmienne! W ich przestrzeni od początku roku będą pojawiać się nowe eksponaty, a nawet prototypy eksponatów. Naszych zwiedzających poprosimy o ich przetestowanie i wyrażenie swojej opinii.



Na mobilne stanowisko Kopernik na kółkach trafią nieznane dotąd eksperymenty. Będzie tu można zbadać swój refleks, powalczyć z mruganiem i przetestować słuchawki zmieniające strony. O nowe zestawy zadań wzbogaci się także Majsternia.



Wieczory dla dorosłych to comiesięczna okazja do naukowej zabawy po godzinach. Na nadchodzący rok przygotowaliśmy 10 oryginalnych tematów. W styczniu zaprezentujemy wszystkie atrakcje Kopernika, w lutym tradycyjnie królować będzie seks, a w marcu skupimy się na ludzkim ciele.



Wiosną planujemy premierę w Teatrze Robotycznym. Nasi młodzi adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej zaprezentują się w spektaklu Macieja Wojtyszki – Co jest ważne dla robota. Wspólnie z młodymi widzami będą komponować a potem śpiewać piosenkę.



My i maszyny to hasło 23. Pikniku Naukowego. Ta kultowa impreza zaprezentuje się  11 maja w nowej odsłonie. Eksperymenty i pokazy będą prezentowane w przestrzeni podzielonej na specjalne strefy tematyczne:



Latem przed wejściem do Kopernika stanie Rockspinner – interaktywna rzeźba kinetycznej autorstwa Zacharego Coffina. To trzymetrowa konstrukcja z granitu, którą – mimo wielkości i wagi ok. 4 ton – można swobodnie poruszać. Od maja otwarty będzie także Pawilon 512, a w nim letnia wystawa oraz kawiarnia.



Czerwiec i grudzień to miesiące, w których tradycyjnie zmieniają się tematy weekendowych Minilabów w laboratoriach Kopernika. Aktualnie można sprawdzić, czym się różni świetlik od żarówki, uszyć elektroniczną kreację, zaparzyć herbatę na Dachu Świata i wytropić złodzieja. Nowe scenariusze odbywających się w dni powszednie zajęć dla szkół wprowadzane są od września.

 
Festiwal Przemiany  odbędzie się w dniach 3-6 października. Jego nadchodząca edycja będzie dotyczyła żywności. Zastanowimy się, czy traktujemy Ziemię jak matkę, czy raczej fabrykę.



W PLANETRARIUM

Niebo Kopernika zaprosi w 2019 r. na obserwacje astronomiczne, koncerty, wykłady, pokazy.



Pokazy nieba na żywo towarzyszą seansom filmowym i zmieniają się cyklicznie jak pory roku. Teraz możemy poznać niebo zimowe i sprawdzić, jakie historie widzieli w gwiazdach mieszkańcy różnych rejonów Ziemi.



Film Szybciej niż światło, którego premierowy pokaz odbędzie się 7 lutego, to ekscytującą podróż do przyszłości, na pokładzie statku wyposażonego w silnik na antymaterię, a nawet napęd warp – prosto ze Star Treka.  Ta produkcja pozwoli w pełni delektować się nowoczesną technologią projekcyjną planetarium.



Prosto z nieba to comiesięczne spotkania naukowcami, zajmującymi się astronomią i astronautyką. Spektrum ich zainteresowań jest bardzo duże. W styczniu będzie można usłyszeć o polskim satelicie PW-Sat2, a w lutym – o napędach kosmicznych.



Licealistki i licealistów, którym marzy się przyszłość związana z nauką, zapraszamy na spotkania  z cyklu Galaktyka kobiet . To niecodzienna okazja, by poznać kobiety pracujące w sektorze kosmicznym i przekonać się, że warto podążać za swoją pasją. Pierwsza Galaktyka zaświeci już 8 marca.



Rok 2019 to okazja, by zaobserwować wiele ciekawych zjawisk astronomicznych. 2 lipca będziemy wspólnie oglądać zaćmienie słońca, a 11 sierpnia – Perseidy. Specjalne atrakcje przygotujemy także z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu.



W BUDOWIE

Rozpoczęcie budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to krok milowy w rozwoju Centrum. Już w styczniu ogłosimy przetarg na głównego wykonawcę, a prace stanie na warszawskim Powiślu w 2021 r. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego jest konsorcjum naukowym, założonym przez Centrum Nauki Kopernik (lider), Moje Bambino oraz BeCreo Technologies. To pierwszy w Polsce interdyscyplinarny i międzysektorowy ośrodek badawczo-rozwojowy, tworzący produkty edukacyjne i prowadzący badania nad procesami uczenia się.

W 2018 r. działalność Centrum Nauki Kopernik objęła 1 147 689 osób. Był to rok wielu ważnych wydarzeń. Zakończyliśmy rearanżację i modernizację 1. piętra Kopernika. Przestrzeń, wcześniej podzielona na 3 wystawy, zmieniła się w jedną dużą Strefą Eksperymentowania. Weekendowe zajęcia w laboratoriach stały się elementem oferty dostępnej w ramach biletu. Gościliśmy wielu wybitnych naukowców, w tym dwóch noblistów (prof. Tima Hunta i prof. Mario Molinę). Planetarium odwiedził astronauta Mike Massimino, a w Pawilonie 512 pracowała amerykańska artystka Amy Karle. Jesienią otrzymaliśmy fundusze na budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego – ze środków województwa mazowieckiego (16 765 860,42 zł) oraz miasta stołecznego Warszawy (19 390 101,00 zł). Budowa rozpocznie się w 2019 r.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.