Nowe obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdów już od maja 2022 roku

European Union 2019 - Source : EP/Eric VIDAL
UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Nowe obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdów już od maja 2022 roku.

Inteligentne dostosowanie prędkości i system hamowania awaryjnego – to niektóre z elementów poprawiających bezpieczeństwo, w jakie już od maja 2022 r. będą musiały być wyposażone nowe pojazdy w UE.

Przedstawiciele unijnych instytucji uzgodnili w poniedziałek wprowadzenie technologii ratujących życie w nowych samochodach. Europoseł Ruża Thun (PPE), która w imieniu Parlamentu Europejskiego prowadziła negocjacje z przedstawicielami państw członkowskich (Rady UE) podkreśliła, że nowe regulacje „torują drogę ratowaniu tysięcy istnień ludzkich w nadchodzących latach”.

„Zawsze skupialiśmy się na bezpieczeństwie użytkowników dróg, szczególnie tych wrażliwych. Przepis ten dotyczy w najbardziej bezpośrednim sensie życia i śmierci. Wprowadza zaawansowane systemy, które pomagają użytkownikom samochodów, a nie tylko informują ich. Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie samochodów, ciężarówek i autobusów pomoże uratować życie ludzi ” – przekonywała Thun.

Pojazdy lepiej wyposażone, aby zapobiegać wypadkom

Nowe przepisy będą wymagały wprowadzenia prawie 30 różnych funkcji lub systemów w nowych pojazdach różnych typów. Większość technologii stanie się obowiązkowa w maju 2022 r. dla nowych modeli (samochody, które jeszcze nie zostały zaprojektowane) i od maja 2024 r. dla istniejących modeli.

Zdaniem Róży Thun system inteligentnego dostosowania prędkości (ISA) może według szacunków zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE o 20 proc. „ISA zapewni kierowcy informację zwrotną, na podstawie map i obserwacji znaków drogowych, zawsze po przekroczeniu ograniczenia prędkości. To nie tylko uczyni nas wszystkich bezpieczniejszymi, ale także pomoże kierowcom uniknąć przekroczenia prędkości” – wyjaśniła europoseł.

Inne zaawansowane systemy ratunkowe, które zostaną wprowadzone w nowych pojazdach, to: czujnik rozproszenia uwagi kierowcy, awaryjne ostrzeżenie przed niezamierzonej zmianie pasa ruchu, system wykrywania cofania, ułatwienie instalacji blokady alkoholowej i wykrywanie innych uczestników ruchu wokół pojazdu.

Ponadto na wniosek europarlamentu wszystkie pojazdy będą wyposażone w rejestratory danych o zdarzeniach, które będą przechowywać krytyczne dane związane z wypadkami kilka sekund przed awarią. Dostarczą istotnych informacji do analizy wypadków i ograniczenia wypadków w przyszłości.

Ulepszone testy zderzeniowe i szyby przednie

Nowe przepisy poprawiają także wymogi bezpieczeństwa biernego, w tym testy zderzeniowe (przednie i boczne), a także szyby przednie w celu ograniczenia ciężkości obrażeń dla pieszych i rowerzystów. Ulepszona zostanie również homologacja opon w celu przetestowania zużytych opon.

Ciężarówki i autobusy bezpieczniejsze dla rowerzystów i pieszych

Ciężarówki i autobusy będą musiały być zaprojektowane i zbudowane tak, aby najbardziej narażeni użytkownicy dróg, tacy jak rowerzyści i piesi, byli bardziej widoczni dla kierowcy (tzw. „widzenie bezpośrednie”). Wszystkie duże pojazdy będą również wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak ostrzeganie przed kolizjami pieszych i rowerzystów oraz system informacji o martwym punkcie. Technologia widzenia bezpośredniego powinna być stosowana od listopada 2025 roku.

Wstępne porozumienie wymaga jeszcze potwierdzenia przez ambasadorów państw członkowskich (Coreper) oraz przez Komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE (IMCO). Komisja zajmie się projektem 2 kwietnia. Tekst zostanie następnie poddany pod głosowanie na sesji Parlamentu Europejskiego, po czym jeszcze wymagana jest zgoda ministrów państw członkowskich.

źródło: Kurier PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.