Noc Muzeów w Muzeum Warszawy i jego oddziałach

Noc Muzeów w Muzeum Warszawy i jego oddziałach.

W tę jedyną noc w roku zapraszamy do zwiedzania oddziałów Muzeum Warszawy. Spotkajmy się 18 maja!

• PROGRAM •

* SIEDZIBA GŁÓWNA NA RYNKU STAREGO MIASTA
19.00–1.00
Spacery, projekcje filmów i warsztaty oraz zwiedzanie wystawy głównej Rzeczy warszawskie.

SPACERY

Warszawiacy (rodziny z dziećmi, godz. 19.00, 21.00)

Podczas spaceru po Starym Mieście udamy się w podróż śladami słynnych warszawiaków. Przejdziemy do znanych ulic i miejsc, a tam dowiemy się, co je łączy z wybitnym architektem, książętami, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach, czy mądrymi królami, którzy zmienili bieg historii. A przy okazji będziemy się świetnie bawić!

Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy (młodzież, dorośli, godz. 22.00)

Zapraszamy na spacer zakątkami Starego i Nowego Miasta, w czasie którego poznamy mroczną historię warszawskiego półświatka na przestrzeni wieków.

KINO SYRENA

„Uratowane z potopu” (godziny projekcji: 19.00, 21.00, 23.00)

Film ukazuje historię rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat. W czasie trzyletniej ekspedycji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski grupa naukowców wydobyła prawie 100 elementów architektonicznych. Odnalezione skarby są jedynymi zachowanymi pamiątkami architektury XVII-wiecznej Warszawy. Dziś tworzą one Gabinet Detali Architektonicznych Muzeum Warszawy! Film prowokuje do rozpoczęcia otwartej dyskusji na temat własności dzieł sztuki ze wspólnej historii Europejczyków.

Po każdej projekcji zapraszamy na oprowadzanie po Gabinecie Detali Architektonicznych!

BIBLIOTEKA MUZEUM WARSZAWY

Warsztaty rodzinne „Freski… kreski… humoreski…”

Podczas warsztatów dowiemy się, skąd się wzięły malowidła w Bibliotece Muzeum Warszawy i jak to się dzieje, że malowidła inspirują… Obejrzymy krótki film animowany powstały z inspiracji rysunkami. Następnie spróbujemy wykorzystać motywy z malowideł do stworzenia oryginalnych gadżetów.

godz. 19.00 i 21.00
czas trwania: ok. 1 godziny
maksymalna liczba uczestników: 20 osób

PUNKT INFORMACYJNY (w godzinach 19.00–22.00)

W wyznaczonym miejscu na wystawie będzie można dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej w siedzibie głównej Muzeum Warszawy.

***

* CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU
19.00–1.00
Rok 1989 w dziedzictwie krajów z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Rok 1989 był przełomowy nie tylko w historii Polski. W Centrum Interpretacji Zabytku poznamy kraje, dla których był to ważny czas przemian. Sprawdzimy również, jakie niezwykłe przykłady tradycyjnych praktyk i obyczajów z tych państw trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na której znajdziemy też Stare Miasto w Warszawie.

Materiały będą dostępne w językach polskim i angielskim.

Współpraca: Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Warszawie, Szkoła Stowarzyszona UNESCO.

ul. Brzozowa 11/13

***

* MUZEUM FARMACJI IM. MGR FARM. ANTONINY LEŚNIEWSKIEJ
19.00–1.00
Apteka leków z darów – symbol minionej epoki

Odkryj z nami niezwykłe historie leków i trucizn! Będziemy na Was czekać wśród kolekcji aptecznych naczyń i zabytkowych mebli. W Noc Muzeów zaprezentujemy niepokazywany na wystawie stałej, nietypowy eksponat z lat 80., który będzie pretekstem do opowieści o aptece leków z darów jako symbolu minionej epoki.

ul. Piwna 31/33

***

* BARBAKAN
19.00–1.00
Zwiedzanie

Barbakan to część średniowiecznych fortyfikacji Warszawy. Jego odtwarzanie rozpoczęto w latach 30. XX wieku, jednak prace rekonstrukcyjne przerwała II wojna światowa. Ze zniszczeń wojennych odbudowano go razem ze Starym Miastem. Zwiedzaj z nami wystawę wewnątrz Barbakanu, która przedstawia przemiany murów miejskich na przestrzeni wieków!

ul. Nowomiejska 15/17

***

* MUZEUM DRUKARSTWA
10.00–00.00
Drugi obieg wydawniczy

W nawiązaniu do 30. rocznicy 4 czerwca 1989 zaprezentujemy urządzenia, które służyły do drukowania ulotek i druków zwartych w tzw. drugim obiegu: ramkę sitodrukową z raklem i powielacz „The American Multigraph Co”. Pokażemy również kilkadziesiąt wydawnictw drukowanych w konspiracji! Podczas wizyty będzie również okazja do wydrukowania własnego druku pamiątkowego.

ul. Ząbkowska 23/25

***

* MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI
18.00–0.00

Eksponaty, relacje prażan i prażanek oraz scenografia wystawy stałej umożliwiają poznanie historii Pragi z różnych perspektyw. To opowieści o niewielkiej osadzie, która stała się miastem; o bazarze, przyciągającym kupujących wielkim syfonem; o wielowyznaniowej dzielnicy, gwarnych plażach i parkach; o dużych fabrykach i małych pracowniach rzemieślniczych, a także o ulicach, kamienicach i podwórkach, inspirujących współczesnych artystów i artystki.

20.00–21.30 spacer po Starej Pradze wokół opowieści o Bazarze Różyckiego zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej (początek i koniec: Muzeum Warszawskiej Pragi)

Projekt Archiwum Historii Mówionej trwa nieprzerwanie od połowy 2008 roku. W jego ramach poszukujemy kontaktu z dawnymi i obecnymi mieszkańcami prawobrzeżnej Warszawy – od Tarchomina, Białołęki, Bródna przez Starą i Nową Pragę, Targówek, Zacisze po Grochów, Saską Kępę i Zerzeń – i nagrywamy ich wspomnienia. Interesują nas zarówno opowieści dotyczące życia codziennego i atmosfery poszczególnych rejonów prawego brzegu, jak i relacje świadków ważnych zdarzeń historycznych.

22.00–23.00 koncert Orkiestry Społecznej (dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi)

A gdyby tak wziąć instrument i pograć dla przyjemności? Sięgnąć do swoich muzycznych doświadczeń, trochę odkurzyć umiejętności, jeśli tego wymagają i wykorzystać swój talent w słusznej sprawie? Te pytania były pierwszą iskrą do powstania Orkiestry Społecznej – pierwszej takiej inicjatywy w Polsce.

ul. Targowa 50/52

***

* MUZEUM – MIEJSCE PAMIĘCI PALMIRY
12.00–20.00
Zwiedzanie i projekcje filmów

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry położone jest w sercu Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy. Proponujemy zwiedzanie wystawy stałej, zaś w sali edukacyjnej pokażemy filmy dokumentalne (trzy bloki, godz. 13.00, 15.00, 17.00):

„Akcja AB”, reż. Hanna Etemadi (2014), 55min.
„Rzeczpospolita Kampinoska 1944”, reż. Maciej Piwowarczyk (2010), 15 min.
zwycięski bieg Janusza Kusocińskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, film archiwalny i wywiad ze sportowcem (1932); 3 min.; film z komentarzem historycznym.

05-152 Czosnów

***

* KORCZAKIANUM
19.00–22.00
Demokratyczne tradycje Warszawy – w stulecie Naszego Domu!

Korczakianum, mieszczące się w dawnym Domu Sierot, zaprasza na opowieści o początkach i historii Naszego Domu – drugiej współzakładanej przez Janusza Korczaka instytucji wychowawczej, która jesienią 2019 roku skończy sto lat! Ten realizowany w praktyce, oryginalny projekt demokratycznej, samorządnej i praworządnej społeczności inspiruje do dziś.

ul. Jaktorowska 6

***

* MUZEUM ORDYNARIATU POLOWEGO
19.00–1.00
Zwiedzanie

Historia duszpasterstwa wojskowego w Polsce sięga średniowiecza. Muzeum Ordynariatu Polowego w nowoczesnej formie przedstawia dzieje kapelanów i innych duszpasterzy – nie tylko chrześcijańskich – współpracujących z wojskowymi.

ul. Długa 13/15

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.