Noc Muzeów 2023 – Nocne życie królewskich ogrodów

Noc Muzeów 2023

Bezpłatny wstęp do obiektów, oprowadzania, koncerty, spacery a także pokazy teatralne i sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, na którą zapraszamy już 13 maja 2023 r. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nocne życie królewskich ogrodów”.

Obiekty Łazienek Królewskich za darmo zwiedzać można będzie w 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟵.𝟬𝟬-𝟭.𝟬𝟬 (ostatnie wejście o godz. 0.30). Udostępnione zostaną: Pałac na Wyspie (parter), Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki (parter), Biały Dom (parter), a także Koszary Kantonistów i Stajnie Kubickiego w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

PAŁAC NA WYSPIE

19.00-24.00 – 𝗢𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝘁𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲
Podczas spaceru po zabytkowych przestrzeniach parteru Pałacu na Wyspie dowiemy się, jakie królewskie przesłanie zawarte jest w dekoracjach i wystroju poszczególnych wnętrz.
22.00-1.00 – 𝗣𝗼𝗸𝗮𝘇𝘆 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲
Zwiedzanie Pałacu na Wyspie uatrakcyjnią pokazy teatralne. Znakomici aktorzy odegrają fragmenty „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego. Na tarasie południowym rozegra się scena pożegnania Demeter i Kory, która odpłynie do miejsca swego przeznaczenia. Atmosferę, która panowała w Warszawie przed wybuchem powstania listopadowego, przybliżą, śpiewając kuplety, Satyry i Kudlicz. Na pałacowym balkonie Wielki Książę Konstanty będzie zaś snuł rozważania o swojej przyszłości.

BIAŁY DOM

19.00-22.00 – 𝗢𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝘁𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲
Podczas zwiedzania będziemy tropić motywy, zaczerpnięte ze świata flory i fauny, skryte w bogatych dekoracjach malarskich Białego Domu.

STARA ORANŻERIA

19.00-22.00 – 𝗞𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁𝘆 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗸𝗶 𝗽𝗼𝘄𝗮𝘇̇𝗻𝗲𝗷
Artyści Polskiej Opery Królewskiej wypełnią Teatr Królewski dźwiękami utworów z XVII, XVIII i XIX w. Podczas minikoncertów nie zabraknie również brzmienia kwartetu skrzypcowego oraz kwartetu smyczkowego.
22.00-24.00 – 𝗢𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝘁𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲
Podczas zwiedzania będziemy podziwiać iluzjonistyczne przedstawienia śródziemnomorskiej architektury i przyrody, będące tłem dla kolekcji marmurowych rzeźb i gipsowych kopii słynnych dzieł antycznych.

KOSZARY KANTONISTÓW

22.00, 23.00, 23.30 – 𝗣𝗿𝘇𝘆𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶𝗰𝘇𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲
Obejrzymy dziesięć gatunków sów, w tym wszystkie gniazdujące w Polsce, które eksponowane są w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Posłuchamy sowich odgłosów. Dowiemy się również, jak żyją i na co polują te niezwykłe ptaki.

STAJNIE KUBICKIEGO

𝟭𝟱.𝟬𝟬-𝟭𝟱.𝟰𝟱 – 𝗠𝗮𝗹𝗶 𝗽𝗼𝘀𝘇𝘂𝗸𝗶𝘄𝗮𝗰𝘇𝗲 𝘀𝗸𝗮𝗿𝗯𝗼́𝘄
Warsztaty dla dzieci 5‒9 lat
Czy masz ochotę na małą przygodę? Wyruszmy wspólnie w podróż, by móc odnaleźć ukryte skarby…
Zapraszamy na warsztaty, podczas których razem z dziećmi będziemy podróżowali po mapie świata i poszukiwali poloników – ważnych artefaktów polskiej kultury za granicą.
Skarby polskiego dziedzictwa narodowego czekają na małych odkrywców! Czy będziesz jednym z nich?
Celem warsztatów jest aktywizacja dzieci oraz zainteresowanie ich polską historią i kulturą za granicą.
Warsztaty realizowane przez Instytut Polonika do wystawy czasowej w Stajniach Kubickiego.
𝟭𝟲.𝟯𝟬-𝟭𝟳:𝟯𝟬 – 𝗠𝗼́𝗷 𝘄ł𝗮𝘀𝗻𝘆 𝗵𝗲𝗿𝗯
Warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat
Opis zajęć: Czym jest herb? Czy każdy może mieć swój herb?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, pochylimy się nad polskimi herbami znajdującymi się w Uniwersytecie w Padwie.
Celem zajęć jest przybliżenie młodzieży konceptu herbu w przystępnej formie i w połączeniu z elementami polskiej kultury i historii za granicą. Chcemy również zachęcić uczestników do wykonania kreatywnych prac plastycznych i omówić ich efekty.
Warsztaty realizowane przez Instytut Polonika do wystawy czasowej w Stajniach Kubickiego.
𝗪 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗿𝘄𝗶𝗲 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝗼́𝘄 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗰𝗷𝗮 𝘀𝗲𝗿𝗶𝗮𝗹𝘂 𝗮𝗻𝗶𝗺𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗣𝗼𝗹𝗼 𝗶 𝗡𝗶𝗸𝗮.
18.00-19.00 – 𝗦𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿 𝘀́𝗹𝗮𝗱𝗮𝗺𝗶 𝗸𝗼𝗻𝗶 𝘁ł𝘂𝗺𝗮𝗰𝘇𝗼𝗻𝘆 𝗻𝗮 𝗣𝗝𝗠
Spotkanie rozpocznie się na dziedzińcu Stajni Kubickiego, skąd udamy się na spacer, podczas którego posłuchamy opowieści o czasach, kiedy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy.
19.00, 19.30, 20.00 – 𝗢𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗸𝘂𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗽𝗼 𝗣𝗼𝘄𝗼𝘇𝗼𝘄𝗻𝗶 𝗶𝗺. 𝗭𝗯𝗶𝗴𝗻𝗶𝗲𝘄𝗮 𝗣𝗿𝘂𝘀-𝗡𝗶𝗲𝘄𝗶𝗮𝗱𝗼𝗺𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
Podczas spotkania poczujemy atmosferę minionych stuleci, dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o eksponatach oraz o tradycjach hipicznych Łazienek Królewskich.
19.00-23.00 – 𝗦𝘁𝗿𝗲𝗳𝗮 𝗠𝗲𝗻𝗻𝗶𝗰𝘆 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗦𝘁𝗮𝗷𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝗞𝘂𝗯𝗶𝗰𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
W strefie relaksu będziecie mogli poleżeć na wygodnych leżakach i posłuchać wieczornych śpiewów ptaków, popatrzeć jak nasz mincerz wybija dla Was pamiątkowe numizmaty oraz zrobić sobie zdjęcie ze sztabką złota. Dla miłośników kręcenia się wokół pieniędzy mamy specjalną niespodziankę.

Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik