Noc Muzeów 2019 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Reklama
Reklama

Tegoroczną Noc Muzeów w MNW rozpoczniemy „Wieczorynką w Muzeum”, czyli zajęciami dla dzieci w wieku 5–12 lat oraz ich opiekunów. Zabierzemy Was w fascynującą podróż – razem dotrzemy do dalekich krajów i przeniesiemy się w odległe epoki, zwiedzimy wczesnochrześcijańską katedrę w Faras i dwór królewski, przemierzymy okrętem wzburzone morze i zawitamy do dawnej Warszawy.

Wyjątkową atrakcją będzie możliwość przyjrzenia się pracy konserwatorów na pokazie „Zamoyski ocalony”. Nasi specjaliści będą opowiadać o zabiegach, którym poddawane są rzeźby Augusta Zamoyskiego zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tradycyjnie zapraszamy Was również do odwiedzenia wystaw czasowych oraz galerii stałych. Noc Muzeów to okazja, by zobaczyć muzealną „kuchnię”– nasze pracownie i magazyny!

Reklama
Reklama

ostatnie wejście o godz. 24.00

____

WIECZORYNKA W MUZEUM

Reklama
Reklama

godz. 18.00 | ok. 60 min
zbiórka przy Bramie Głównej MNW
zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–12 lat | obowiązują zapisy*

Archeologiczna przygoda w Faras

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały tamtejsze wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

Świat świętych, księżniczek i rycerzy

Reklama
Reklama

Obejrzymy dzieła, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu księżniczki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko!

Ptaki, robaki i inne zwierzaki
W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. Poszukamy obrazów, na których są namalowane, potem wykonamy zwierzątka z papieru.

Jak zostać królem?
W jakim języku mówiła królowa Maria Ludwika Gonzaga? Czy Francuzi byli w stanie wymówić nazwisko żony Ludwika XV – Marii Leszczyńskiej? Jaki order ustanowił Henryk Walezy i czy odznaczenie to ma związek z Polską? Zapraszamy na królewskie spotkanie w Muzeum.

Zagadkowe dzieła
Dzieła sztuki mają swoje sekrety. Wspólnie odkryjemy tajemnice obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku prezentowanych w muzealnych salach. Potrzebne będą bystre oczy, dociekliwość detektywa oraz spryt i odrobina szczęścia.

Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać ze wszystkiego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas zaprojektuje i wykona własną zabawkę.

Reklama
Reklama

Ożywione obrazy
Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my wyruszymy w niebezpieczną podróż po morzu, weźmiemy udział w teatralnym spektaklu, a nawet usłyszymy odgłosy prawdziwej burzy.

Warszawa jako z obrazka
Gwarna i hałaśliwa czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli, a może skąpana w zieleni? Przekonamy się, jak wygląda Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

* Zapisy od 14 maja | wt.– pt. 9.00–15.00
+48 22 629 50 60

Reklama
Reklama

SPACER PO ZAKAMARKACH MUZEUM

zbiórka w Holu Głównym
godz. 19.30 | 20.30 | 21.30
liczba miejsc ograniczona

Co kryją wnętrza niedostępnego dla zwiedzających, zachodniego skrzydła Muzeum? Gdzie mieści się gabinet Dyrektor Muzeum? Czy płótna mistrzów malarstwa można podziwiać tylko na ścianach galerii?

Reklama
Reklama

Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po zakątkach MNW. Opowiemy o historii Muzeum oraz pokażemy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

WIZYTA W MAGAZYNACH I PRACOWNIACH MNW

zbiórka w Holu Głównym
godz. 19.30–22.30
liczba miejsc ograniczona

Reklama
Reklama

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć Muzeum „od kuchni”. W tym roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do następujących magazynów i pracowni:

Zbiory Sztuki Orientalnej

Liczą ok. 8500 zabytków. Niestety kolekcja sztuki orientalnej nie jest eksponowana na żadnej z galerii stałych. Noc Muzeów jest unikalną okazją, by zapoznać się z wybranymi obiektami.

Reklama
Reklama

Kolekcja Tkanin

Kolekcję tworzą tapiserie, kilimy, głównie z polskich manufaktur dworskich końca XVIII i 1 poł. XIX wieku, hafty, dekoracyjne tkaniny jedwabne, przede wszystkim francuskie i włoskie. Szczególnie efektowne są ubiory polskie i obce XVIII i XIX wieku, z wyjątkowym zespołem fraków męskich z końca XVIII wieku używanych w teatrze Bogusławskiego i wykorzystywanych do pocz. XX wieku w warszawskich Teatrach Rządowych.

Zbiory Sztuki Starożytnej

Reklama
Reklama

Liczą ok. 20 000 zabytków. Są największą i najważniejszą kolekcją sztuki starożytnej w Polsce. Obecnie nie są dostępne dla publiczności w związku z trwającą rearanżacją Galerii Sztuki Starożytnej. Noc Muzeów jest okazją do zobaczenia kilku obiektów tuż przed otwarciem galerii, planowanym na IV kwartał 2019 roku.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM W DNIACH 18-19 maja 2019

18 maja (sobota) – Muzeum czynne w godz. 10.00–16.00

Reklama
Reklama

18/19 maja – Noc Muzeów (z soboty na niedzielę), godz. 19.00–1.00 | ostatnie wejście o godz. 24.00

19 maja (niedziela) – Muzeum czynne w godz. 12.00–18.00

Grafika: Wanda Doda | MNW

Reklama
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.