„Niepodległość. Oblicza buntu w PRL” – przegląd filmowy w NInA
12 listopada 2016 roku w NInA odbędzie się przegląd filmów prezentujących indywidualne, przekorne, a często wręcz desperackie i autodestrukcyjne oblicza niepodległości. Wracamy do czasów PRL i zadajemy sobie pytanie: co można było zrobić, gdy nic nie można było zrobić? Gdy październikowa odwilż czy Solidarnościowy sierpień okazały się epizodami albo nawet złudzeniami? Pić? Emigrować? Spłonąć? Niepodległość przyjmie tego wieczora oblicza indywidualnych buntowników: Wojaczka, Siwca, Lipińskiego czy Brylewskiego.
W programie:
godz. 19:00 „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas, 1991, 46 min.
Ryszard Siwiec spłonął na oczach tysięcy ludzi zgromadzonych na Stadionie Dziesięciolecia. Mimo to, jego gest, będący ekstremalną formą protestu przeciwko inwazji Ludowego Wojska Polskiego na Czechosłowację w 1968 roku, przez długi czas pozostawał stosunkowo mało znany (w przeciwieństwie choćby do dramatycznego aktu Jana Palacha). Dopiero wybitny film Macieja Drygasa przywrócił go polskiej pamięci i kulturze.
godz. 20:00 „Wojaczek”, reż. Lech Majewski, 1999, 90 min.
Legendarny, wizjonerski film o słynnym „kaskaderze polskiej literatury”. W tle ponury Mikołów – miasteczko zanurzone w szarym żywiole Polski końca lat 60., pozostającej w cieniu wydarzeń marcowych. Młody poeta w kolejnych, ascetycznie zrealizowanych i niezwykle intensywnych emocjonalnie scenach testuje otaczający go świat i swoje własne granice.
godz. 21:30 „Pasażer”, reż. Henryk Gajewski, 1984, 45 min.
Prekursorzy punk rocka w Polsce w wyjątkowym i rzadko pokazywanym dokumencie nakręconym w „ołowianym czasie” po stanie wojennym. Tomek Lipiński pierze pieluchy w umywalce, Jacek „Luter” Lenartowicz, świeży emigrant, błądzi po ulicach Berlina, a Robert Brylewski od Zachodu oczekuje już tylko sosu sojowego. Dużą wartością filmu są unikalne fragmenty występów Tiltu i Białych Wulkanów.
Miejsce: Narodowy Instytut Audiowizualny
Godz. 19:00, 20:00, 21:30
ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Sala kinowa ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.
Uwaga: filmy Usłyszcie mój krzyk oraz Wojaczek zawierają sceny nieodpowiednie dla najmłodszych widzów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.