Narodowe Czytanie 2017. „Wesele” w Ogrodzie Saskim

Narodowe Czytanie 2017.

2 września 2017 r. cała Polska czyta „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego!

Para Prezydencka zainauguruje finał akcji Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. Potem weźmie udział we wspólnym czytaniu „Wesela” w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie.

Program

godz. 12.00     Udział Pary Prezydenckiej w rozpoczęciu akcji Narodowe Czytanie (Ogród Saski).

Planowane wystąpienie Pary Prezydenckiej.

 o godz. 16.00 w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w akcji Narodowe Czytanie – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (pl. Trzech Krzyży 4/6).

godz. 18.00    Udział Pary Prezydenckiej w zakończeniu akcji Narodowe Czytanie (Ogród Saski).

Planowane wystąpienie Prezydenta RP.  

Strefa dla Dzieci

W tym roku, po raz pierwszy przy okazji Narodowego Czytania, w Ogrodzie Saskim zorganizowana zostanie strefa dla dzieci z ofertą edukacyjną. W strefie znajdą się stanowiska Narodowego Centrum Kultury oraz Poczty Polskiej S.A. Najmłodsi uczestnicy Narodowego Czytania będą mogli wziąć udział w następujących warsztatach:

  • czytelniczo-plastycznych, czyli wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz rysowanie,
  • plecenia wianków weselnych,
  • logopedycznych, na których dzieci odkryją piękno języka ojczystego,
  • projektowania kartek oraz znaczków pocztowych.

Ponadto, w ramach pobudzenia wyobraźni, wspólnie rozwiążemy rebusy, których hasła będą nawiązywały do tematyki „Wesela”.

W strefie dostępne będą również wydane przez NCK książeczki edukacyjne pt. „Ano chciałeś, masz wesele” zawierające gry logiczne, kolorowanki oraz najważniejsze informacje na temat dzieła Wyspiańskiego.

Strefa dla dzieci będzie dostępna w godzinach 12:00-17:00 pod białym namiotem. 


Akcja Narodowe Czytanie będzie transmitowana on-line na stronie www.prezydent.pl.

„Wesele” jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku! Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę, 2 września. Uczestnictwo w wydarzeniu mogą zgłaszać szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach.

„Wesele” wybrane w głosowaniu!

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

„Wesele”. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Zgłoszenia

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu został przygotowany formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/2uBTIhy
Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach.

O Narodowym Czytaniu

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

https://www.facebook.com/events/1949551538650232/

https://kulturadostepna.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.