Moc natury. Henry Moore w Polsce

Moc natury. Henry Moore w Polsce

Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Henry Moore Foundation organizuje wystawę pod hasłem „Moc natury. Henry Moore w Polsce”. Henry Moore (1898 – 1986) już za życia ogłoszony klasykiem nowoczesności, przez wielu specjalistów uważany jest za największego rzeźbiarza XX wieku.

Artysta nadał zupełnie nowe znaczenie rzeźbie plenerowej, wychodząc od dogłębnych studiów natury w mikro- i makroskali, wypracował własny repertuar form oparty na kontrastach kształtów wypukłych i wklęsłych, linii łagodnych i łamanych. Wielkie wyczucie trójwymiarowej kompozycji sprawiło, że nawet dzieła o niewielkich wymiarach odznaczają się u niego monumentalnością. Rzeźby Moore’a spotkać można w krajobrazie wielkich metropolii świata, w słynnych parkach rzeźby i renomowanych zbiorach muzealnych.

Henry Moore zrewolucjonizował rzeźbę XX wieku poprzez zerwanie z jej konwencjonalną statycznością. Przejście od realistycznego obrazowania w stronę form bliskich abstrakcji, iluzja lekkości bryły i związanie jej z otaczającą przestrzenią, płynność kształtów – to cechy, które właśnie dzięki twórczości Moore’a definiują nowoczesność w rzeźbie.

Na wystawie w Krakowie zostaną zaprezentowane wszystkie ważne wątki twórczości rzeźbiarskiej Moore’a: typowy dla niego temat spoczywającej figury (Reclining Figure), studia zwierząt oparte na wnikliwej obserwacji i znakomite formy abstrakcyjne. Niezwykle interesująca będzie konfrontacja legendarnych rzeźb Moore’a z przestrzenią miejską Krakowa – większe dzieła zostaną bowiem pokazane w plenerze: w ogrodach i na dziedzińcach kilku oddziałów naszego Muzeum. Z kolei prace w mniejszej skali zobaczymy we wnętrzach Gmachu Głównego, Europeum i Kamienicy Szołayskich. Konwencja „wystawy – spaceru” pozwoli zwiedzającym na głębszą refleksję na temat obecności rzeźby w przestrzeni miasta i symbolicznie połączy rozproszone po centrum Krakowa oddziały Muzeum, uświadamiając różnorodność oferty Muzeum Narodowego w Krakowie: miłośnicy twórczości Moore’a przy okazji naszej wystawy zapoznają się ze stałymi i czasowymi ekspozycjami naszych oddziałów.

Henry Moore, wielka indywidualność sztuki brytyjskiej, w przedwojennym Paryżu był krótko związany z surrealistami. Był profesorem rzeźby w Royal College of Art i Chelsea School of Art. Został uhonorowany członkostwem Akademii Brytyjskiej. Otrzymał Nagrodą Erasmusa i dwa odznaczenia Imperium Brytyjskiego: Towarzyszy Honoru i Order Zasługi. W roku 1948 zdobył główną nagrodę za rzeźbę na Biennale w Wenecji.

Jeszcze za życia artysty odbyło się na świecie kilka znaczących retrospektywnych wystaw jego twórczości, w tym w nowojorskim MoMA. Do jego atelier w Perry Green przyjeżdżali młodzi rzeźbiarze, by zobaczyć, jak pracuje. Dziś mieści się tam muzeum artysty, siedziba Fundacji Henry’ego Moore’a i plenerowa galeria rzeźby. Jego pierwsza wystawa w Polsce, w roku 1959, zajmuje ważne miejsce w historii polskiego wystawiennictwa. Prezentowana m.in. w Krakowie, cieszyła się wielkim powodzeniem i była żywo relacjonowana przez ówczesne media.
Planowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa „Moc natury” zapowiada się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku 2019. Rzadko się bowiem zdarza gościć w Krakowie dzieła światowych klasyków sztuki XX wieku. Ponadto, rosnące zainteresowanie estetyką przestrzeni publicznej z pewnością sprawi, że prace artysty, który tę przestrzeń po mistrzowsku kształtował, spotkają się z ogromnym zainteresowaniem.

Prace Henry’ego Moore’a można obecnie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 23 stycznia 2019 roku.
Kuratorki: Hannah Higham (Henry Moore Foundation), Agata Małodobry (MNK)
Koordynatorka: Ewa Kalita (MNK)

WYSTAWA ZOSTAŁA ZORGANIZOWANA WE WSPÓŁPRACY Z HENRY MOORE FOUNDATION

22.02-30.06.2019

Więcej informacji: http://mnk.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.