Miasto chce wypłacać rekompensaty poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Zamek Królewski w Warszawie

Miasto chce wypłacać rekompensaty poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji.

Miasto chce wypłacić rekompensaty mieszkańcom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Na przeszkodzie stoją jednak wady prawne Ustawy o Komisji Weryfikacyjnej. Wiceprezydent Paweł Rabiej, w imieniu miasta wystąpił właśnie z propozycją przeprowadzenia zmian legislacyjnych do kierownictwa Sejmu RP.

– W tej chwili nie wypłacamy odszkodowań ze względu na wady prawne decyzji komisji weryfikacyjnej. Chcemy to zrobić – czekają na to mieszkańcy – i uważamy, że lokatorzy, którzy nie uzyskali pomocy ze strony miasta powinni otrzymać rekompensaty – mówi Paweł Rabiej, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Władze miasta wystąpiły do marszałka Sejmu RP – Marka Kuchcińskiego, przewodniczącego Komitetu Stałego  RM – Jacka Sasina, prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego Klubu Poselskiego PiS –  Ryszarda Terleckiego z propozycją trzech opcji, z których każda umożliwiłyby wypłatę odszkodowań i wyjście z odszkodowawczego impasu:

·         uchwalenie ustawy o rekompensatach, która wprowadzi systemowe, trwałe i sprawiedliwe rozwiązanie, przyznając rekompensaty wszystkim byłym najemcom komunalnym, którzy mieszkają lub mieszkali w budynkach zwróconych na podstawie dekretu Bieruta, a którym miasto nie udzieliło pomocy w postaci zapewnienia innego lokalu z zasobu miasta lub zasobu TBS. (druk nr 2772, projekt PO złożony w Sejmie jesienią ubiegłego roku).

·         nowelizację Ustawy o Komisji Weryfikacyjnej, która pozwoli na poprawienie oczywistych błędów przyjętych w aktualnie obowiązującej ustawie (w grudniu do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji, nie uwzględniono jednak uwag które w styczniu złożyło miasto poprzez Unię Metropolii Polskich, druk nr 3070).

·         Uchwalenie tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Czas by rządzący zajęli się prawdziwie lokatorami zreprywatyzowanych kamienic. Lokatorzy nie zasługują na taki los z powodu fatalnie zaprojektowanych przepisów. Krzywdy trzeba i można zrekompensować, wymaga tego sprawiedliwość społeczna. Może to jednak zrobić tylko większość sejmowa. Wszystkie trzy propozycje są w zasięgu ręki i wszystkie są już w Sejmie – dodaje wiceprezydent.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.